Babies and business
Debatten om børnefamiliers vilkår blusser jævnligt op, nu er de borgerlige på banen, med henvisninger til Produktivitetskommissionens anbefalinger, og ministeren for området, Manu Sareen, afkræves handling.
Dette er egentlig ikke mit område som blogger, men her kommer alligevel en kommentar om "babies and business": Familieforøgelse er en klassisk udfordring for iværksætteren, navnlig for enkeltmandsvirksomheden – og især når enkeltmandsvirksomheden drives af en kvinde.
Min søn er født i London, hvor min mand var ansat på britisk kontrakt med 14 dages barsel, uden løn. Min datter er født i København, hvor min mand er offentligt ansat og kunne få 14 ugers barsel, med løn. Jeg er selvstændig og måtte hver gang nøjes med cirka tre ugers fuldtidsbarsel. Derfor: baby + business er helt klart en udfordring, for selvom fleksibiliteten er fænomenal, er presset frustrerende.
Som selvstændig og nybagt mor er mange ugers fuldtidsbarsel ikke en reel mulighed. Under nuværende rammevilkår skal man være 100% erhvervspassiv, hvis man som selvstændig vælger at gå på fuldtidsbarsel. Af samme grund valgte jeg deltidsbarsel. Det var langt fra optimalt, men jeg ville ikke lukke alle mine aktiviteter ned i månedsvis og herved udsætte mig selv for udfordringen med at løbe virksomheden igang igen efter endt barsel. Istedet fik jeg en temmelig beskeden deltidsbarselsydelse, sad med et få uger gammelt spædbarn og en håndfuld kunder, som jeg gerne ville levere til som aftalt; i en sådan situation bliver ens effektivitets- og prioriteringssans naturligt skærpet. Desuden ville jeg nødig miste henvendelser fra potentielle kunder og undlod derfor at gøre opmærksom på, at jeg skulle passe en lille baby såvel som en lille business. Det var mere hensigtsmæssigt at få tilbudt opgaver, som så eventuelt kunne afvises.
Begge mine forældre var selvstændige, men de var lønmodtagere, da de stiftede familie. Vil jeg ønske for mine børn at de bliver selvstændige? Ja, hvis de vil. Vil jeg ønske for mine børn, at de etablerer sig i Danmark, selvom det endnu ikke er lykkedes at skabe optimale rammevilkår for iværksættere? Ja, hvis de også, gerne ad flere omgange, har fået en professionel hverdag til at fungere i udlandet og på denne baggrund kan værdsætte og agere under danske forhold. I mellemtiden kan jeg gøre mit til at overdynge dem med kærlighed, sikre deres selvværd og stimulere deres interesser, så de udvikler passende individuelle evner og kan klare sig – også som voksne selvstændige.
Samtidig vil jeg håbe at der lyttes til kvindelige iværksættere, så rammevilkårene justeres til i højere grad at imødekomme selvstændige, der ønsker at stifte familie. Det ville være hensigtsmæssigt på mikroplan, for de enkelte familier, såvel som på makroplan, for samfundet.
- Adam Estrup
- Alexandra Krautwald
- Anne E. Jensen
- Anne H. Steffensen
- Annette Franck
- Bo Bejstrup Christensen
- Bo Overvad
- Britta Schall Holberg
- Carl Holst
- Carsten Boldt
- Caspar Rose
- Casper Hunnerup Dahl
- Cecilia Lonning-Skovgaard
- Christian Engelsen
- David Munk-Bogballe
- Eelco van Heel
- Eric Ziengs
- Erik Høgh-Sørensen
- Esther Dora Rado
- Frank Lansner
- Gitte Winther Bruhn
- Hans Fogtdal
- Helge J. Pedersen
- Henriette Kinnunen
- Henrik Franck
- Henrik Funder
- Imran Rashid
- Jan Al-Erhayem
- Jan Bau
- Jens Balle
- Jens Ole Pedersen
- Jesper Boelskifte
- Johan Hygum Hillers
- Kaj Høivang
- Karim Ben M'Barek
- Karl Iver Dahl-Madsen
- Katerina Pitzner
- Keld Zornig
- Kersi F. Porbunderwalla
- Kim Ege Møller
- Kim Pedersen
- Kim Rud-Petersen
- Klaus Lund
- Knud Erik Andersen
- Kristian Hansen
- Lars Barfoed
- Lars Sander Matjeka
- Lars-Christian Brask
- Lasse Birk Olesen
- Line Rosenvinge
- Lisbet Røge Jensen
- Mads Lundby Hansen
- Martin Rasmussen
- Mette de Fine Licht
- Mette Mikkelsen
- Michael Stausholm
- Michael Winther Rasmussen
- Michael Winther Rasmussen
- Mikkel Grene
- Mikkel Krogsholm
- Mikkel Kruse
- Morten Sehested Münster
- Nikolaj Stenberg
- Nils Thygesen
- Per Hansen
- Richard Quest
- Rune Wagenitz Sørensen
- Steen Bech Andersen
- Steen Thomsen
- Steffen Hedebrandt
- Stina Vrang Elias
- Susanne Møllegaard
- Susanne Møllegaard
- Teis Knuthsen
- Thomas Harr
- Tim Vang
- Tobias Lau
- Torben Tolst
- Torsten Grunwald
- Tove Holm-Larsen
- Ulrik Heilmann
- Yasmin Abdel-Hak

Få Lines indlæg