Paradoksale sorte diamanter
Natural Fancy Black oval
Der er mange meninger om sorte diamanter… - men der er endnu flere spørgsmål.
Er den lige så ægte, som den hvide? Lige så kostbar?
Og hvordan er den blevet sort? – er blot få af de mange spørgsmål, jeg indimellem får.
Sorte diamanter er lidt af et paradoks. De er ægte, men de har ikke de egenskaber som de diamanter, der normalt fascinerer os. De glimter ikke lige så meget, da de absorberer lyset i stedet for at reflektere det.
De er skam ægte nok, men de har en lidt anderledes krystalstruktur end de farveløse diamanter.
Der er 2 former for sorte diamanter:
• Naturlige sorte diamanter og
• Naturligt Fancy sorte diamanter
Og her skal man holde tungen lige i munden. Selvom begge typer er ægte diamanter, er den sorte farve i den førstenævnte kategori ikke naturlig. Stenen er 100% naturlig, men farven er kommet som følge af varmebehandlinger. (noget som er meget brugt med farvede ædelsten, som f.eks. med rubiner).
Naturligt Fancy sorte diamanter bliver fundet i minerne med den samme sorte farve, som de optræder med i butikkerne. Det er ikke svært at regne ud, at værdien af disse er højere, end værdien af de behandlede.
Eftersom ægte sorte diamanter er så sjældne, begyndte nogle producenter at behandle diamanter af lav kvalitet ved at brænde dem, indtil de opnåede den uigennemsigtige farve. Denne manøvre gør diamanterne mere porøse, mens priserne bliver meget overkommelige. Det er lovligt, men det skal står klart og tydeligt i certifikatet.
Som regel er sorte diamanter ikke særlig kostbare, men det afhænger naturligvis meget af størrelsen. Varmebehandlede sorte diamanter er mindre kostbare og efterspørgslen er ganske beskeden. Generelt koster de ca. 1800 kr. pr. ct., mens Fancy sorte diamanter koster mellem 18 – 30.000 kr. pr. ct. i de gængse mindre størrelser. Sorte diamanter er ikke gennemsigtige, og de forekommer kun i én farveintensitet: Fancy Black.
Diamanter vurderes ud fra de 4 C’er (carat, clarity, colour og cut) – og sorte diamanter er ingen undtagelse. Dog har de færre facetter (ofte 16), da de skal bevare farven. Overflade og farve skal være ensartede og skinnende. Klarheden refererer til hvor mange indeslutninger, der findes og graderes AAA, AA+, AA, og I1 (AAA er den bedste klarhedskvalitet).
I dag finder man kun sorte diamanter ganske få steder i Brasilien og Centralafrika. Natural Black heart

- Adam Estrup
- Alexandra Krautwald
- Anne E. Jensen
- Anne H. Steffensen
- Annette Franck
- Bo Bejstrup Christensen
- Bo Overvad
- Britta Schall Holberg
- Carl Holst
- Carsten Boldt
- Caspar Rose
- Casper Hunnerup Dahl
- Cecilia Lonning-Skovgaard
- Christian Engelsen
- David Munk-Bogballe
- Eelco van Heel
- Eric Ziengs
- Erik Høgh-Sørensen
- Esther Dora Rado
- Frank Lansner
- Gitte Winther Bruhn
- Hans Fogtdal
- Helge J. Pedersen
- Henriette Kinnunen
- Henrik Franck
- Henrik Funder
- Imran Rashid
- Jan Al-Erhayem
- Jan Bau
- Jens Balle
- Jens Ole Pedersen
- Jesper Boelskifte
- Johan Hygum Hillers
- Kaj Høivang
- Karim Ben M'Barek
- Karl Iver Dahl-Madsen
- Katerina Pitzner
- Keld Zornig
- Kersi F. Porbunderwalla
- Kim Ege Møller
- Kim Pedersen
- Kim Rud-Petersen
- Klaus Lund
- Knud Erik Andersen
- Kristian Hansen
- Lars Barfoed
- Lars Sander Matjeka
- Lars-Christian Brask
- Lasse Birk Olesen
- Line Rosenvinge
- Lisbet Røge Jensen
- Mads Lundby Hansen
- Martin Rasmussen
- Mette de Fine Licht
- Mette Mikkelsen
- Michael Stausholm
- Michael Winther Rasmussen
- Michael Winther Rasmussen
- Mikkel Grene
- Mikkel Krogsholm
- Mikkel Kruse
- Morten Sehested Münster
- Nikolaj Stenberg
- Nils Thygesen
- Per Hansen
- Richard Quest
- Rune Wagenitz Sørensen
- Steen Bech Andersen
- Steen Thomsen
- Steffen Hedebrandt
- Stina Vrang Elias
- Susanne Møllegaard
- Susanne Møllegaard
- Teis Knuthsen
- Thomas Harr
- Tim Vang
- Tobias Lau
- Torben Tolst
- Torsten Grunwald
- Tove Holm-Larsen
- Ulrik Heilmann
- Yasmin Abdel-Hak