Kommunikationskanaler: Twitter stormede frem i aftes
Jeg havde egentligt skrevet et indlæg om content marketing, men så blev jeg fanget i mit træningscenter under stormen. Træningen blev noget længere end planlagt, fordi politiet rådede københavnerne fra unødigt at gå ud. Så under squats og roning fulgte jeg med på de sociale medier især via #stormdk. På Twitter fortalte politiet om de mange udfordringer, som de fleste stod med i går aftes. Deres anbefalinger om at blive indenfor blev også gentaget af mange.
De dygtige folk hos overskrift.dk (et tjeneste til at overvåge sociale medier) lavede i aftes allerede en analyse af, hvor vigtig Twitter var til at udbrede nyheder og politiets anbefalinger. I TV læste man tweets højt på skærmen. Flere udråbte da også stormen som det store gennembrud for Twitter her i landet. De danske #stormdk tweets skubbede endda Justin Bieber ned fra de mest trending tweets for en stund. Jeg er stor fan af Twitter, så jeg håber det gennembrud nu også er kommet!
Virksomheder kan lære af politiet
En vigtigere pointe er dog, at danskerne i går havde adgang til nyheder og anbefalinger via stort set alle kommunikationskanaler: Facebook, TV-nyheder, radio, politiets kommunikationskanaler, online nyheder, Snapchat og Twitter. Uanset hvilket medie den enkelte bruger mest, så var informationerne tilgængelige. Det skete blandt andet, fordi politiet opfordrede borgerne til at dele deres anbefalinger i sociale netværk. Relevant indhold blev altså formidlet i de kanaler, som modtagerne bruger. Farvel til de dage, hvor man skulle sætte sig til radioen og lytte til DR for at blive opdateret ved kriser.
Skift til erhvervsverden. Desværre er der stadig virksomheder, der vælger den oldnordiske DR-tilgang: Vi fortæller vores budskab én gang eller kun i én kanal. Så bør alle vide det... NEJ! Det holder ikke. Hvis din virksomhed ønsker at formidle et budskab (eller endnu bedre ønsker dialog), skal du ud i de kanaler, hvor stakeholders er. Hvis ikke du gør det, skal dine konkurrenter nok gøre det. Hvis alle, der læser dette blogindlæg, bare overvejede, om de kunne tilbyde deres stakeholders værdi i en ekstra kommunikationskanal, er vi nået meget langt! Lad os bruge politiet som inspirationskilde.
Tag en snak med en kollega - lige nu. Og så start i den nye kommunikationskanal. Vær ikke bange for at fejle - dem retter vi bare igen. Just do it!
Næste blogs
Lidt perspektiv på at prøve nogle nye kommunikationskanaler skal du ikke snydes for. Her nogle tanker:
- Dårlige undskyldninger for ikke at prøve en uprøvet kommunikationskanal
- Hvordan overtaler man ledelsen til at afsætte ressourcer til for jer nye kommunikationskanaler
- Måling af relationsopbygning i alle disse kommunikationskanaler
- Som om jeg ikke har nok at lave! Hvem skal lave alt det arbejde?

- Adam Estrup
- Alexandra Krautwald
- Anne E. Jensen
- Anne H. Steffensen
- Annette Franck
- Bo Bejstrup Christensen
- Bo Overvad
- Britta Schall Holberg
- Carl Holst
- Carsten Boldt
- Caspar Rose
- Casper Hunnerup Dahl
- Cecilia Lonning-Skovgaard
- Christian Engelsen
- David Munk-Bogballe
- Eelco van Heel
- Eric Ziengs
- Erik Høgh-Sørensen
- Esther Dora Rado
- Frank Lansner
- Gitte Winther Bruhn
- Hans Fogtdal
- Helge J. Pedersen
- Henriette Kinnunen
- Henrik Franck
- Henrik Funder
- Imran Rashid
- Jan Al-Erhayem
- Jan Bau
- Jens Balle
- Jens Ole Pedersen
- Jesper Boelskifte
- Johan Hygum Hillers
- Kaj Høivang
- Karim Ben M'Barek
- Karl Iver Dahl-Madsen
- Katerina Pitzner
- Keld Zornig
- Kersi F. Porbunderwalla
- Kim Ege Møller
- Kim Pedersen
- Kim Rud-Petersen
- Klaus Lund
- Knud Erik Andersen
- Kristian Hansen
- Lars Barfoed
- Lars Sander Matjeka
- Lars-Christian Brask
- Lasse Birk Olesen
- Line Rosenvinge
- Lisbet Røge Jensen
- Mads Lundby Hansen
- Martin Rasmussen
- Mette de Fine Licht
- Mette Mikkelsen
- Michael Stausholm
- Michael Winther Rasmussen
- Michael Winther Rasmussen
- Mikkel Grene
- Mikkel Krogsholm
- Mikkel Kruse
- Morten Sehested Münster
- Nikolaj Stenberg
- Nils Thygesen
- Per Hansen
- Richard Quest
- Rune Wagenitz Sørensen
- Steen Bech Andersen
- Steen Thomsen
- Steffen Hedebrandt
- Stina Vrang Elias
- Susanne Møllegaard
- Susanne Møllegaard
- Teis Knuthsen
- Thomas Harr
- Tim Vang
- Tobias Lau
- Torben Tolst
- Torsten Grunwald
- Tove Holm-Larsen
- Ulrik Heilmann
- Yasmin Abdel-Hak