Bliver Vestjysk Bank solgt i 2013 - 2/2
Her følger fortsættelsen af om Vestjysk Bank ender med at blive solgt i 2013. Første del kan ses eller genses ved at følge dette link
Banker mere sultne efter udlån
Når kreditterne ser bedre ud, skifter en del af fokus hos bankerne. Den store nedtur har gjort de private kunder meget tilbageholdende med hensyn til at låne penge, og det kan mærkes i bankerne, hvor udlånet har været vigende og under pres de seneste år. Dagens udlån er morgendagens indtjening og derfor er en negativ udlånsvækst langsigtet ikke ønskværdig, med mindre kreditkvaliteten hos kunderne er for svag.
Organisk vækst har været foretrukket
Hidtil har de større banker ikke turde binde an med opkøb i større stil, men er nøjedes med at se, hvad der blev tilbudt ”gratis” efter en tur i vaskemaskinen hos Finansiel stabilitet. I takt med de bedre tider må det formodes at den trafik er aftagende. Kombinationen af jagt på udlån og en bedre kreditværdighed hos netop kunderne, vil alt andet lige medføre, at opkøbsjagten på udlån intensiveres. Det er her Vestjysk Bank og statens ejerandel kan komme i spil.
Aktørerne med forskellige præferencer
Der er 3 aktører i dette spil. For det første staten. Deres rolle er ikke nødvendigvis at maksimere prisen og provenuet for statens ejerandel. I det mindste et af deres succeskriterier et at sikre lave fundingomkostninger for hele sektoren igennem en indenlandsk og udenlandsk tillid. Det kan bl.a. ske ved at sikre, at Vestjysk Bank kommer sikkert i havn igennem et salg. Dermed vil den største af de tilbageværende økonomiske problembørn være indenfor og ikke udenfor økonomisk rækkevidde.
Sælgerne som er de nuværende aktionærer udover staten og primært det Vestjyske opland vil naturligt kæmpe en kamp mod en koncentration. De frygter at en overtagelse vil betyde en centralisering af beslutningstagningen og at lokalsamfund vil lide samme skæbne, som når sygehuse eller andre arbejdspladser lukker.
Køberne kan tælles på maksimalt én hånd. De vil spejde efter om en stabilisering i dansk økonomi er tilstrækkelig stor og vidtforgrenet til at den også når ud over de større byer. Samtidig vil de skele til den regning der måtte komme, når en køber skal indfri en del af synergierne ved at flytte fra den nuværende EDB platform.
Ikke usandsynligt at et salg kan ske i 2013
Hvis lysten til at vokse er tilstrækkelig stor, vil prisen på tilkøbt udlån i et generelt faldende marked nu gå op, hvis økonomien er i fremgang. Det øger sandsynligheden for at Vestjysk Bank bliver solgt. Staten kommer ikke til at forære noget væk. Men prioriteterne er ikke nødvendigvis at maksimere værdien af aktiekursen, når Bjarne Corydon skal gøre sine ønsker op. For Danmark står der andet og mere på spil.
Staten og ikke de private aktionærer som bestemmer
Hvis Vestjysk Bank skal sælges, er der en god mulighed for at det sker i 2013. Landbruget har fået det lidt bedre og de seneste tal for udviklingen i priserne tilsiger en stigning på 5 % på landbrug. Der kan igen tjenes penge på den primære drift. Gælden er fortsat stor og høj, men den er ikke blevet markant værre.
Spørgsmålet er hvilken kurs der eventuelt bliver tale om og om de private investorer har noget positivt at se frem til?

- Adam Estrup
- Alexandra Krautwald
- Anne E. Jensen
- Anne H. Steffensen
- Annette Franck
- Bo Bejstrup Christensen
- Bo Overvad
- Britta Schall Holberg
- Carl Holst
- Carsten Boldt
- Caspar Rose
- Casper Hunnerup Dahl
- Cecilia Lonning-Skovgaard
- Christian Engelsen
- David Munk-Bogballe
- Eelco van Heel
- Eric Ziengs
- Erik Høgh-Sørensen
- Esther Dora Rado
- Frank Lansner
- Gitte Winther Bruhn
- Hans Fogtdal
- Helge J. Pedersen
- Henriette Kinnunen
- Henrik Franck
- Henrik Funder
- Imran Rashid
- Jan Al-Erhayem
- Jan Bau
- Jens Balle
- Jens Ole Pedersen
- Jesper Boelskifte
- Johan Hygum Hillers
- Kaj Høivang
- Karim Ben M'Barek
- Karl Iver Dahl-Madsen
- Katerina Pitzner
- Keld Zornig
- Kersi F. Porbunderwalla
- Kim Ege Møller
- Kim Pedersen
- Kim Rud-Petersen
- Klaus Lund
- Knud Erik Andersen
- Kristian Hansen
- Lars Barfoed
- Lars Sander Matjeka
- Lars-Christian Brask
- Lasse Birk Olesen
- Line Rosenvinge
- Lisbet Røge Jensen
- Mads Lundby Hansen
- Martin Rasmussen
- Mette de Fine Licht
- Mette Mikkelsen
- Michael Stausholm
- Michael Winther Rasmussen
- Michael Winther Rasmussen
- Mikkel Grene
- Mikkel Krogsholm
- Mikkel Kruse
- Morten Sehested Münster
- Nikolaj Stenberg
- Nils Thygesen
- Per Hansen
- Richard Quest
- Rune Wagenitz Sørensen
- Steen Bech Andersen
- Steen Thomsen
- Steffen Hedebrandt
- Stina Vrang Elias
- Susanne Møllegaard
- Susanne Møllegaard
- Teis Knuthsen
- Thomas Harr
- Tim Vang
- Tobias Lau
- Torben Tolst
- Torsten Grunwald
- Tove Holm-Larsen
- Ulrik Heilmann
- Yasmin Abdel-Hak