Alt godt kan blive bedre - helst frivilligt
Governance, Risk og Compliance (GRC) reformer har vist sig helt utilstrækkelige til at forhindre de seneste kriser og skandaler.
Der er en ironi i den nuværende barske kredit-, finansielle-, og tillidskrise. God Selskabsledelse (Corporate Governance), Risikostyring og opfyldelse af lovgivningskrav (Compliance) er reformer, der kom i 2002-4, men var ude af stand til hverken at forudse eller at forhindre størrelsen af den aktuelle krise og dens indvirkning på globaliseringen.
Det er som om de gamle GRC reformer var baseret på urigtige eller i det mindste ufuldstændige eller utilstrækkelige forudsætninger. Reformerne tog udgangspunkt i forbedret intern kontrol, risikostyring, revisionsstandarder m.v.
Uanset at der ikke er en enkelt årsag til miseren, der har rystet globale investorers tillid, har fællesnævneren været en mangel på en solid plan for god selskabsledelse som blev fulgt. Uden en stærk moralsk og etisk tone hos den ’toneangivende top’ i virksomhederne, fungerer Corporate Governance planer ikke. Mængden af love og standarder har heller ikke forhindret de smertefulde skandaler i det sidste årti. Derfor er mere teoretisk kontrol af processer og transaktioner ikke nøglen til en bedre GRC eller det som virksomhederne har behov for på nuværende tidspunkt.
Panik alene løser ikke den nuværende finansielle krise.
I disse vanskelige tider er der betydelige forskelle i kravene til bestyrelse og direktionen. Det er ikke nok at have total kontrol over driften og transaktioner. Topledere skal også have visionen for at sikre, at selskabet er i stand til at ’slæbe’ sig ud på den anden side af finansielle- og kreditrelaterede kriser.
I Skandinavien og i flere andre lande, har mange topchefer fået silkesnoren i 2008. Tålmodighed er i øjeblikket ikke en dyd i bestyrelseslokaler. Snoren vil i givet fald blive endnu kortere i 2009.
Set i lyset af udviklingen på markedet i 2008 og udsigterne for 2009, vil topledelse ikke være nogen misundelsesværdig opgave. Inden for de første to kvartaler af 2009 og inden generalforsamlinger, skal bestyrelsesformanden sammen med de øvrige bestyrelsesmedlemmer afklare den fremtidige rolle og ansvar for deres CEO/CFO.
Så hvad kan vi forvente i 2009? Utvivlsomt vil der være et enormt pres på bestyrelserne. Formanden skal levere plausible forklaringer vedrørende resultaterne på generalforsamlingen. Desuden skal formanden overbevise aktionærer og interessenter om, at bestyrelsen har et fast greb og har udarbejdet en GRC plan som genopretter tilstanden, herunder en klar GRC strategi. Ikke bare en overlevelsesstrategi, men en revideret og ny vækststrategi, som opklarer den nuværende krise.
GRC Controllers har udarbejdet en hvidbog (Board of Directors New Year’s Resolution) om bestyrelsesansvar her ved årsskiftet. Hvidbogen indeholder en præcis ramme for indføring af GRC kravene måned for måned. Formålet er at genoprette stakeholdere’s tillid, forhindre at etiske og moralske begreber bortfalder og at undgå de meget dyre overreaktioner. Hvidbogen indeholder også en case om IT Factory som nøgternt illustrerer hvad andre virksomheden kan lære af fadæsen.
I kan læse hvidbogen her:
http://img.borsen.dk/img/catr/WP_2009.pdf
Formandens og Bestyrelsens rolle i 2009 vil blive større end nogensinde.
Profil
Tidligere bloggere på borsen.dk
- Adam Estrup
- Alexandra Krautwald
- Anne E. Jensen
- Anne H. Steffensen
- Annette Franck
- Bo Bejstrup Christensen
- Bo Overvad
- Britta Schall Holberg
- Carl Holst
- Carsten Boldt
- Caspar Rose
- Casper Hunnerup Dahl
- Cecilia Lonning-Skovgaard
- Christian Engelsen
- David Munk-Bogballe
- Eelco van Heel
- Eric Ziengs
- Erik Høgh-Sørensen
- Esther Dora Rado
- Frank Lansner
- Gitte Winther Bruhn
- Hans Fogtdal
- Helge J. Pedersen
- Henriette Kinnunen
- Henrik Franck
- Henrik Funder
- Imran Rashid
- Jan Al-Erhayem
- Jan Bau
- Jens Balle
- Jens Ole Pedersen
- Jesper Boelskifte
- Johan Hygum Hillers
- Kaj Høivang
- Karim Ben M'Barek
- Karl Iver Dahl-Madsen
- Katerina Pitzner
- Keld Zornig
- Kersi F. Porbunderwalla
- Kim Ege Møller
- Kim Pedersen
- Kim Rud-Petersen
- Klaus Lund
- Knud Erik Andersen
- Kristian Hansen
- Lars Barfoed
- Lars Sander Matjeka
- Lars-Christian Brask
- Lasse Birk Olesen
- Line Rosenvinge
- Lisbet Røge Jensen
- Mads Lundby Hansen
- Martin Rasmussen
- Mette de Fine Licht
- Mette Mikkelsen
- Michael Stausholm
- Michael Winther Rasmussen
- Michael Winther Rasmussen
- Mikkel Grene
- Mikkel Krogsholm
- Mikkel Kruse
- Morten Sehested Münster
- Nikolaj Stenberg
- Nils Thygesen
- Per Hansen
- Richard Quest
- Rune Wagenitz Sørensen
- Steen Bech Andersen
- Steen Thomsen
- Steffen Hedebrandt
- Stina Vrang Elias
- Susanne Møllegaard
- Susanne Møllegaard
- Teis Knuthsen
- Thomas Harr
- Tim Vang
- Tobias Lau
- Torben Tolst
- Torsten Grunwald
- Tove Holm-Larsen
- Ulrik Heilmann
- Yasmin Abdel-Hak