ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Skattelettelser handler om velstand - ikke ulighed

authorimage
BLOGS
Af: Mads Lundby Hansen
10. juni 2011
I en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd analyseres fordelingseffekten af de Konservatives forslag om at sænke den øverste marginalskat til 50 procent, og Liberal Alliances om en maksimal skat på 40 procent. Ånden og konklusionen i notatet er at de ”rige” ”får” en stor skattelettelse. Denne tilgang bør udfordres. Der er ikke tale om at nogen ”får” noget af staten. Der er tale om, at den enkelte kan beholde en større del af sin egen produktive og kreative indsats. En indsats som ikke skader nogen. Tværtimod er den produktive indsats blevet påskønnet og belønnet af samfundet, der har købt det, der er produceret gennem arbejdsindsatsen. I Danmark har vi brug for mere kreativitet og produktiv indsats. Undersøgelser finder, at når den enkelte kan beholde mere af sin ekstra arbejdsindsats (dvs. lavere marginalskat), så øges antallet af arbejdstimer, ligesom der arbejdes mere produktivt.

Herudover bør diskussionen om skattelettelser ikke handle om ulighed . Vi er verdens mest lige land og om uligheden stiger eller falder en smule burde være underordnet. I stedet bør fokus være på vækst og beskæftigelse. Og her er det relevant, at de konservatives forslag om en marginalskat på 50 pct., giver en øget beskæftigelse på ca. 5.000 personer. Tager man Liberal Alliances forslag om en flad skat på 40 pct., så giver det en ekstra beskæftigelse på ca. 23.000 personer, fordi den lavere marginalskat gør det mere attraktivt at arbejde flere timer.

Grundlæggende handler de to skatteforslag om at gøre det mere attraktivt at arbejde flere timer for særlig de mest produktive danskerne. Det har vi brug for, eftersom Danmark de næste 10 år står til at være blandt de OECD-lande, der får den laveste økonomiske vækst. En marginalskat på 40 pct. vil i øvrigt være lavere end i England, USA, Schweiz og Tyskland. Dermed bliver også nemmere at tiltrække dygtige udlændinge til det danske arbejdsmarked.

I øvrigt kan man undre sig over, at AE-rådet og Socialdemokraterne er så kritiske over for forslagene om lavere marginalskat. S har jo en målsætning om, at vi skal arbejde 12 minutter ekstra om dagen. Skatteforslagene fra K og LA vil give et betydeligt bidrag til at leve op til målsætningen om de 12 minutters ekstra arbejde. Fordi skatteforslagene øger arbejdstiden. I den forbindelse vil jeg minde om, at S og SF ikke har leveret reformforslag, der øger arbejdstiden. Derfor bør de overveje lavere marginalskat - bl.a. Nyrup-regeringen havde succes med sænke marginalskatten

Profil
Mads Lundby Hansen authorimage Mads Lundby Hansen er cheføkonom og vicedirektør i tænketanken CEPOS, hvor han har været siden tænketankens åbning i marts 2005. Han er uddannet cand.polit og var i perioden 2001-2005 cheføkonom i Venstre på Christiansborg. I perioden 1996-98 arbejdede han i Økonomiministeriet med international økonomi, herunder EU, ØMUen og IMF. Fra 1998-2001 arbejdede han med skatteområdet i Finansministeriet.
Tidligere bloggere på borsen.dk