ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Derfor sker udviklingen i emerging markets

authorimage
BLOGS
Af: Jens Balle
21. februar 2011
En ny bog har skabt en del debat i USA – bare titlen er nok til at få nogen til at reagere: The Great Stagnation: How America Ate All The Low-Hanging Fruit of Modern History, Got Sick, and Will (Eventually) Feel Better. Bogen argumenterer for hvorfor USA – og store dele af den vestlige/udviklede verden – har oplevet meget lidt vækst siden 1970’erne.

Bogens forfatter Tyler Cowen er professor ved George Mason University og en ivrig deltager i den offentlige debat i USA – bl a via fast klumme i New York Times. Bogen er kort (under 15.000 ord) og kun tilgængelig som e-book.

Han skriver i bogen, at vi primært har lukreret på tre ”low-hanging fruits” i den vestlige verden:

1. Jord
Især USA var i starten af forrige århundrede præget af tilgængeligheden af billig og uopdyrket land. Dette gav store muligheder for ”dem der gad”.

Men i nyere tid har næsten al jord været opdyrket og en del af produktionen, derfor kan der ikke forventes samme positive påvirkning af de vestlige økonomier fra denne kant.

Det har påvirket vores vækst til at være lavere.

2. Teknologisk udvikling
Prøv at forestille dig den påvirkning nogle af forrige århundredes opfindelser havde på dagligdagen for vore olde- eller bedsteforældre. Elektrisk komfur og køleskabe har lettet mange husholdninger for meget bøvl. Biler har gjort det meget lettere at komme omkring.

Men hvad er der sket siden 1970’erne? Bevares, vi har fået aircondition i bilerne, Smirnoff Ice, fladskærme og internettet, men der er ikke meget, der har haft den samme store påvirkning af vore hverdage.

Faktisk er mange af de store teknologiske fremskridt opfundet mellem 1880 og 1940 – på trods af et højere niveau for gennemsnitlig uddannelse – se punkt tre – har vi altså ikke kunnet finde på nye hverdags-påvirkende teknologiske fremskridt. Det har påvirket væksten til at være lavere i den vestlige verden.

3. Uddannelse
I år 1900 bestod kun 6,4% af amerikanerne highschool – i 1960 bestod 60% highschool. Denne markante ændring i det generelle uddannelsesniveau kan ikke genskabes – men det har en indflydelse på et lands økonomi at det generelle vidensniveau er højere. Samtidig flytter det arbejdskraft fra manuelle opgaver til det de i USA kalder ”white-collar”-jobs.

Som nævnt tidligere har et generelt øget vidensniveau, et højere velstandsniveau og tilstedeværelse af udviklet teknologi ikke ført til milepæls-flyttende nye opfindelser. Og det har påvirket til en lavere vækst.

Samtidig har vi oplevet markante udviklinger i den offentlige sektor – en sektor der muligvis ”holder vore økonomier tilbage” i udviklingen, hævder bogens forfatter. De offentlige sektorer udgør en stigende andel af BNP – et mål vi ofte anvender til at måle vækst. Men er det et rigtigt mål? Offentlig produktion måles i den sammenhæng som omkostningen ved at drive det offentlige apparat, men muligvis er det ikke et rigtigt mål for den nytteværdi dette frembringer. Et eksempel fra USA er omkostningerne til sundhedssektoren – disse er væsentligt større end i mange andre vestlige lande, alligevel er børnedødeligheden større og den forventede levealder lavere end i sammenlignelige lande.

Bogen har en række skæve og gode vinkler på udviklingen og kommer også med gode ideer til hvordan det vil gå fremadrettet. Absolut læseværdig og samtidig en bog der vil kunne debatten om økonomi fremover (downloades fra amazon.com – hvilket kræver Kindle, eller Kindle app).

Tyler Cowen: How America Ate All The Low-Hanging Fruit of Modern History, Got Sick, and Will (Eventually) Feel Better
Profil
Jens Balle authorimage Jens Balle, 42 år, har mere end 20 års erfaring med de finansielle markeder fra både ind- og udland. Jens tiltrådte som direktør i Handelsinvest i 2007 og er desuden foredragsholder med udgangspunkt i investorpsykologi.
Tidligere bloggere på borsen.dk