ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

1347 firmaer fra 180 forskellige brancher over hele landet har indgået renteswap eller er koncernforbundet med et firma med renteswap.

Og nu viser en ny instruks fra Erhvervsstyrelsen, at firmaerne i årevis har opgjort værdien af deres renteswap forkert i deres regnskaber. Hidtil har renteswap-kunderne og deres revisorer taget bankernes oplysninger om dagsværdien af renteswappen for gode varer.

Men instruksen fra Erhvervsstyrelsen slår fast, at renteswapkunder i regnskabsklasse B skal justere dagsværdien af deres renteswap, så den tager højde for den kreditrisiko, en køber af renteswappen ville stå med, hvis banken solgte swapaftalen.

Det betyder, at specielt de pressede renteswapkunder med stor sandsynlighed kan bogføre renteswappen til en mindre negativ værdi, end hvis de blot, som hidtil, bruger bankernes opgørelse af, hvad dagsværdien af swapaftalen er. Og da dagsværdien af en renteswap skal reguleres over egenkapitalen, vil det kunne forbedre de pressede virksomheders egenkapital.

Tjek selv

Zoom og tryk på de enkelte markører i kortet for at se, hvilke firmaer fra hvilke brancher, der har indgået renteswap, og hvem de bruger som revisor og bankforbindelser.

Du kan også få oplyst, hvor mange firmaer fra samme branche, der har indgået renteswap og hvilke revisorer, der har hvor mange renteswapkunder.

Finansielle koncerner og ejendomsfirmaer tegner sig for størstedelen af de mange renteswap-aftaler, men også supermarkeder, kiropraktorer, campingpladser og firmaer, der drifter koncerthuse, har kastet sig over de finansielle produkter.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis