ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement
  • Danmark anklager udenlandske finansfolk for at have bedraget landet for 12,7 mia. kr. fra 2012 til 2015. Den formodede svindel skete først og fremmest gennem amerikanske og malaysiske selskaber, der udelukkende blev oprettet for at hente udbytteskat, der allerede var betalt, ud af den danske statskasse.
  • Britiske Sanjay Shah er den altoverskyggende bagmand, idet omkring 9 mia. kr. er blevet udbetalt til selskaber, som han har haft kontrol over.
  • En gruppe af hans tidligere kunder og medarbejdere brød imidlertid med ham og kopierede hans forretningsmodel, som de kørte gennem North Channel Bank i 2014 og 2015. I alt hentede de 1,1 mia. kr. ad den vej. Banken fik rådgivning fra Bech-Bruun i både 2014, 2015 og 2017 og har i 2019 accepteret en bøde på 110 mio. kr. for medvirken til svindel.
  • Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) har efterforsket sagen siden august 2015 i samarbejde med kolleger i England, Tyskland, Belgien og USA med assistance fra Eurojust i Haag. SØIK har beslaglagt værdier for mere end 3 mia. kr., men har endnu ikke anholdt nogen.
  • Imens forfølger Skattestyrelsen et civilretligt spor og har stævnet flere hundrede selskaber i lande som USA, Malaysia, Canada, England og Luxembourg. Ingen af sagerne er endnu afsluttede med dom, men der er indgået forlig med selskaber og personer, der betaler mere end 1,6 mia. kr. tilbage til Danmark.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis