De globale forsyningskæder er under markant forandring, og udviklingen vil tage ekstra fart pga. covid-19.
“Vi skal samarbejde om at opbygge robuste logistiksystemer
Søren Skou, adm. direktør, A.P. Møller-Mærsk.
Det forudser A.P. Møller-Mærsks topchef, Søren Skou, i et debatindlæg i Børsen. Især de seneste års stigende digitalisering af den såkaldte supply chain vil ifølge skibsrederen blive endnu mere gennemgribende som en konsekvens af coronakrisen.
“Digitale løsninger og additiv fremstilling vinder frem, og i takt med en ændret økonomisk og politisk verdensorden vil mange virksomheder revurdere fleksibiliteten og geografien i deres forsyningskæder. Pandemien sætter yderligere skub på omstillingsparatheden,” lyder det fra Søren Skou, der opfordrer til samarbejde mellem erhvervsliv og politikere på tværs af landegrænserne.
“Covid-19 har mindet os om, at de globale forsyningskæder er en essentiel del af vores fælles økonomiske infrastruktur. Vi skal samarbejde om at opbygge robuste logistiksystemer og sikre, at virksomheder, stater, arbejdstagere og forbrugere kan have tillid til den åbne samhandel som et fundament for velstand og bæredygtige økonomier.”
var året, hvor Mærsk
startede sin transformation fra konglomerat til
transportselskab
Internt i Mærsk har man siden strategiskiftet i 2016, hvor man gik fra at være et konglomerat til fokuseret transport- og logistikselskab, investeret millioner i at udvikle nye, digitale produkter. To af dem er Twill, som er rettet mod små og mellemstore virksomheder, og Maersk Spot. Begge har det til fælles, at kunderne kan bestille en container online til en fast pris – nogenlunde på samme måde, som Momondo fungerer i forholdt til flybilletter.
Netop Maersk Spot oplevede massiv vækst i forårsmånederne, hvor store dele af verden var lukket ned, og folk derfor var tvunget til at arbejde hjemmefra.
Nedlukningen på tværs af landegrænserne skabte i flere tilfælde flaskehalse i produktionen, hvilket resulterede i ophobning af varer på fabrikker og lagre og langvarige forsinkelser. Det har fået flere virksomheder til at genoverveje sammensætning af deres forsyningskæde. DSV Panalpinas topchef, Jens Bjørn Andersen, har tidligere vurderet, at man fremover vil se flere virksomheder gå fra en såkaldt single source-løsning til flere forskellige leverandører.
Spørger man Søren Skou, er der ingen tvivl om, at der fremover vil blive stillet endnu større krav til sammensætningen af logistikkæderne:
“I kølvandet på pandemien vil sikkerhed i form af robusthed, redundans og skalerbarhed i forsyningskæderne spille en stadig større rolle. Det gælder især strategier som geografisk risikospredning og spredning af leverandører, proaktiv lagerstyring og kontinuerlige stresstests af forsyningskæder.”