ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Mens store virksomheder som Novo Nordisk, Salling Group, Coop og Grundfos skruer op for tempoet og betaler leverandører før tid i et forsøg på at hjælpe dem med likviditet, har adm. direktør i Demant Søren Nielsen i højere grad fokus rettet mod kundesiden.

Mange af den globale koncerns kunder verden over er nemlig små selvstændige, der driver klinikker med få ansatte.

“

Uden at blive bank for dem alle sammen, for det har vi altså ikke råd til

Søren Nielsen, adm. direktør, Demant

“Uden at blive bank for dem alle sammen, for det har vi altså ikke råd til, er vi meget optagede af, hvordan vi kan støtte op og hjælpe dem bedst muligt, så de også kommer igennem krisen,” siger Søren Nielsen.

Han peger på, at Demant også er afhængig af, at der rent faktisk er steder – udover koncernens egne butikker – hvor folk kan gå hen og købe nye høreapparater eller få serviceret sine eksisterende, når krisen er ovre.

“Vi prøver på forskellig vis at sikre, at de kommer godt og fornuftigt igennem, hvis de ellers drev en god og fornuftig virksomhed før. Der skal vi være lidt large. Vi forventer også et opsparet behov på den anden side af krisen, som skal kunne løbes ind.”

At være large, kan det være at forlænge betalingsfristen for jeres produkter, de har på hylderne?

“Det kan være et eksempel ja, at man er nødt til at se på betaling. Men det er meget forskelligt fra land til land og kunde til kunde, hvordan vi bedst kan hjælpe,” siger Demant-topchefen.

Han lægger samtidig vægt på, at der er tale om en fin balancegang, hvor Demant også er nødt til at tænke på sig selv.

“I mange af vores lande er markedet stort set væk. Der er ikke nogen forretning i de sydeuropæiske lande, og det er desværre det billede, vi har af, hvordan tingene kan komme til at se ud rigtig mange steder. Så vi kommer selv hurtigt under et betydeligt økonomisk pres. Det prøver vi på bedst mulig vis at forberede os på, mens vi forsøger at vise storsind overfor en række af vores kunder,” siger Søren Nielsen.


Apple Podcasts Podspace Spotify Podimo

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis