Det kom som et chok for aktiemarkedet, da DSV-topchef Jens Bjørn Andersens afsked blev annonceret en oktoberdag i 2023.
Tabet af en af de mest succesfulde erhvervsledere i Danmark fik investorerne til at sende DSV-aktien ned, mens iagttagere havde svært ved at begribe baggrunden for direktørskiftet.
Nu kan Børsen på baggrund af seks kilder tæt på processen fortælle, at tidspunktet for direktørskiftet ikke var groet i bestyrelsens egen baghave. Jens Lund pressede selv på for at overtage stillingen som topchef.
Ifølge flere kilder har Jens Lund tilkendegivet, at han var parat til at forlade koncernen, hvis ikke han blev udnævnt til adm. direktør.
Informationerne tilføjer flere nuancer til billedet af, hvem der trækker i trådene i verdens nu største transportkoncern, og hvor stor indflydelse den nuværende topchef egentlig har.
Der er nok ikke nogen tvivl om, at det ikke er et optimalt forløb med udskiftning af den adm. direktør
Louise Damkjær, lektor i selskabsret og børsret, Syddansk Universitet
Børsen har forelagt artiklen for Jens Lund og DSV, som har valgt ikke at kommentere på Børsens oplysninger om Jens Lunds pres for at overtage topchefstillingen i transportkoncernen.
Børsen har tidligere afdækket, hvordan fyringen af Jens Bjørn Andersen antændte en intern magtkamp i DSV’s bestyrelse, som endte med, at tre medlemmer forlod bestyrelsen.
Derudover er Thomas Plenborg og Jens Lunds tætte forhold beskrevet i flere medier, hvor formanden og topchefen privat har investeret i ejendomme sammen – investeringer, som begge parter senere er trådt ud af.
Magtkamp i bestyrelsen
Historien om Jens Bjørn Andersens fyring blev ellers udlagt på en lidt anden måde, da formanden Thomas Plenborg præsenterede beslutningen for offentligheden den 18. oktober 2023.
“Dåbsattesten er, som den er, og hvis Jens Lund skal have nogle år til at sætte sit præg på selskabet, så synes vi, at timingen er rigtig god nu,” sagde han til Børsen og understregede, at beslutningen blev truffet i samarbejde mellem bestyrelsen og Jens Bjørn Andersen.
Jens Bjørn Andersen har ikke villet stille op til interview om afskedigelsen, hverken nu eller dengang, men skrev i et opslag på det sociale medie Linkedin, at han “respekterer bestyrelsens beslutning om at gennemføre planen om min efterfølger”.
På de indre linjer var processen frem mod topchefskiftet dog mere mudret end som så, fortæller flere kilder til Børsen.
I januar 2025 kunne Børsen beskrive, hvordan udskiftningen på topposten udløste en intern magtkamp i DSV’s bestyrelse, hvor Malou Aamund, Niels Smedegaard og Helle Østergaard endte med at forlade bestyrelsen.
FAKTA
Uro i toppen af DSV
- I januar beskrev Børsen, at konflikter og uenigheder i mere end et år skabte splid i DSV-bestyrelsen, siden den mangeårige topchef Jens Bjørn Andersen blev afskediget i oktober 2023. Det har Børsen afsløret på baggrund af flere anonyme kilder.
- Uroen kulminerede i december, hvor tre medlemmers afgang fra bestyrelsen blev offentliggjort.
- Nu kan Børsen føje flere nuancer til det forløb, der ledte op til den tidligere topchefs afgang, hvor den nuværende topchef, Jens Lund, pressede på for at overtage jobbet, fortæller flere kilder til Børsen.
- Ifølge Børsens kilder blev Jens Bjørn Andersen kontaktet af Thomas Plenborg 8. oktober 2023 og informeret om sin fratrædelse. Først 10. oktober blev flere bestyrelsesmedlemmer for første gang informeret om, at beslutningen om Jens Lunds udnævnelse til topchef allerede var truffet af formandskabet med opbakning fra de største investorer.
- Børsen har forelagt oplysningerne for Louise Damkjær, der er lektor i selskabsret og børsret på Syddansk Universitet. Hun kritiserer, at bestyrelsen i det beskrevne forløb reelt ikke har varetaget de pligter, som selskabsloven pålægger den.
De tre medlemmer følte sig ifølge Børsens oplysninger ikke involveret i processen om Jens Bjørn Andersens afskedigelse. Ingen af de tre har ønsket at kommentere oplysningerne i denne artikel.
Senere har Berlingske på baggrund af en undersøgelse fra Deloitte fremlagt, at hele bestyrelsen, ifølge revisionshuset, ikke var tilstrækkeligt informeret om udskiftningen.
DSV henviser til en bestyrelsesevalueringen af forløbet, som konkluderede, at processen omkring successionen kunne have været bedre, “hvilket bestyrelsen har drøftet og lært af,” skriver DSV’s presseafdeling til Børsen.
Et møde i New York
Nu kan Børsen føje flere detaljer til sagen, hvor flere kilder fortæller, at Jens Lunds magt over bestyrelsen skabte stor frustration blandt bestyrelsesmedlemmerne.
Den 10. oktober 2023 rejste bestyrelsen til møde i New York, og det var angiveligt her, at flere bestyrelsesmedlemmer for første gang blev informeret om, at beslutningen om Jens Lunds udnævnelse til topchef allerede var truffet af formandskabet med opbakning fra de største investorer.
Det var inden, at der overhovedet havde været en afstemning om forholdet i bestyrelsen – og efter, at Jens Bjørn Andersen selv fik at vide, at han var færdig som topchef, fortæller flere kilder til Børsen.
Formand Thomas Plenborg har ifølge Børsens oplysninger indikeret over for flere bestyrelsesmedlemmer, at hvis ikke skiftet kom nu, var der en overhængende risiko for, at DSV ville miste Jens Lund.
Trods frustrationerne endte alle medlemmer med formelt at stemme for udskiftningen, fremgår det af et bestyrelsesreferat fra 17. oktober 2023, som Berlingske har set.
Stemmerne blev givet med lovning på, at et eksternt bureau foretog en evaluering af forløbet, og at processen om en udskiftning af formanden Thomas Plenborg og næstformanden Jørgen Møller blev skudt i gang, fortæller kilder til Børsen.
Indledningsvist skabte det forsoning i bestyrelseslokalet. Lige indtil december 2024, hvor formandskabet uden om resten af bestyrelsen besluttede at sætte processen om at skifte dem selv ud på pause.
Det, sammen med fyringen af Jens Bjørn Andersen, førte til, at de tre bestyrelsesmedlemmer forlod bestyrelsen.
Fyret før konference
Ifølge Børsens oplysninger blev Jens Bjørn Andersen søndag den 8. oktober 2023 informeret af Thomas Plenborg om, at han skulle gå af som topchef.
Det skete, få dage før at Jens Bjørn Andersen skulle være vært for DSV’s lederkonference for de øverste 250 ledere i koncernen, fortæller kilder tæt på forløbet.
Det vækker undren blandt tidligere ledere i DSV, at formanden valgte at afskedige en topchef på den måde, når han gennem 15 år på posten havde haft stor succes.
Børsen har forelagt oplysningerne for Louise Damkjær, der er lektor i selskabsret og børsret på Syddansk Universitet. Hun kritiserer, at bestyrelsen i det beskrevne forløb reelt ikke har varetaget de pligter, som selskabsloven pålægger den.
“Der er nok ikke nogen tvivl om, at det ikke er et optimalt forløb med udskiftning af den adm. direktør. Hvis vi kigger på det rent juridisk, så er beslutningen formelt godkendt enstemmigt i bestyrelsen. Da den er vedtaget af bestyrelsen, er der ikke noget at komme efter rent juridisk,” skriver hun i en mail.
Ingen dissens
Forelagt Børsens informationer svarer DSV’s presseafdeling, at hele bestyrelsen ad to omgange deltog i interview med Jens Lund.
“Processen førte til, at en samlet bestyrelse udpegede Jens H. Lund som ny ceo. Tidspunktet blev valgt af bestyrelsen i lyset af det planlagte opkøb og den efterfølgende integration af Schenker. Der var hverken mindretalsudtalelse eller dissens,” skriver presseafdelingen i en mail.
Børsens kilder med indsigt i forløbet sår dog alvorlig tvivl om, hvorvidt den samlede bestyrelse reelt har haft to samtaler med Jens Lund om topposten forud for beslutningen.
Ifølge dem var der samtaler med Jens Lund, men først efter at Jens Bjørn Andersen var blevet informeret om sin fratrædelse.
Børsen har spurgt DSV, hvor og hvornår de to interview med Jens Lund og bestyrelsen er foregået, og om DSV kan afkræfte Børsens oplysninger fra flere kilder om, at Jens Bjørn Andersen blev informeret om sin fratrædelse 8. oktober 2023.
Dertil har Børsen spurgt, om DSV kan afkræfte, at den samlede bestyrelsen først nogle dage efter den 8. oktober fik at vide, at beslutningen om Jens Lunds udnævnelse til topchef var truffet af formandskabet med opbakning fra de største investorer.
Fra DSV’s presseafdeling lyder det, at intet i Børsens spørgsmål giver anledning til at ændre på koncernens svar. Som svar på spørgsmålene om tidsforløbet henviser DSV til en artikel i Berlingske. Af artiklen fremgår det dog ikke, hvornår bestyrelsen har haft interview med Jens Lund, eller hvorvidt Jens Bjørn Andersen blev informeret om sin fratrædelse 8. oktober.
Ud over formand Thomas Plenborg og næstformand Jørgen Møller består bestyrelsen i dag af fem medlemmer.
To medlemmer er repræsentanter fra hhv. opkøbet af schweiziske Panalpina og Agility GIL fra Kuwait.
Dertil er Cowis finansdirektør, Natalie Shaverdian Riise-Knudsen, og tidligere SAP-direktør Sabine Bendiek kommet ind i forbindelse med Schenker-opkøbet.
Til sidst har Volvo-direktør Benedikte Leroy været medlem siden 2022.