ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Sass er lykkelig for sit exit fra politik: “Jeg har ikke savnet det ét minut – ikke ét minut”

Henrik Sass Larsen giver nu sit første større interview siden jobskiftet til DVCA. Foto: Steven Achiam
Henrik Sass Larsen giver nu sit første større interview siden jobskiftet til DVCA. Foto: Steven Achiam

Det har skabt lidt kaos, at han skulle have ny telefon. Og e-mail. Og efter at have haft sekretær det meste af sit voksenliv skal Henrik Sass Larsen nu selv styre sin kalender som direktør for den relativt lille brancheorganisation for kapital- og venturefonde DVCA. Alligevel er han lykkelig, erklærer han, da Børsen møder ham til interview om bl.a. skiftet fra politik til det private erhvervsliv – med en coronakrise oveni.

“Det har været rart. Jeg er virkelig, virkelig glad og lykkelig over at få lov til at arbejde et andet sted,” siger Henrik Sass Larsen.

Vi skal passe på og ikke give efter, for ellers ender vi i en nedadgående spiral

Henrik Sass Larsen, adm. direktør i DVCA

“Det, jeg arbejder med nu, er jo ikke så aggressivt som politik. Hvis der er én, der får en god idé på Christiansborg, går det først og fremmest ud på at skyde den ned. I erhvervslivet går det først og fremmest ud på at finde ud af, hvordan man får mest muligt ud af idéen. Det er jo en kæmpe mentalitetsforskel på, hvorfor man går på arbejde.”

Indflyvningen til det nye job blev noget mere brat end håbet. Idéen om at komme rundt til DVCA's medlemmer og sætte sig ind i teknikken omkring kapitalfonde måtte skrinlægges, da coronakrisen ramte. Så stod den på lobbyarbejde for fuld skrue. Men han gør det “under radaren”, forklarer Henrik Sass Larsen, for det er mest effektivt.

“Jeg har jo prøvet at sidde ovre på den anden side. Hvis der er noget, man er irriteret over som politiker, så er det dem, der står og råber med en stor megafon ind i hovedet på én via pressen, at man ikke kan finde ud af noget. Det er enormt irriterende.”

Bekymrende ulighed

Selvom Sass Larsens arbejde nu er at bringe kapitalfondene og de virksomheder, de ejer, bedst muligt gennem coronakrisen, er han også bekymret for, hvad krisen kan betyde i et bredere perspektiv. Særligt i USA har udviklingen de senere år været “chokerende” med en enorm velstand koncentreret hos få superrige, anfører han.

“Det bør vække bekymring, fordi det på et tidspunkt konstituerer nogle løn- og arbejdsvilkår i USA, der prises ind på markedet og kan skubbe på konkurrenceevnen i forhold til Europa. Det vil sige, vi skal passe på og ikke give efter, for ellers ender vi i en nedadgående spiral.”

Mange vil måske tro, det netop er det, dine medlemmer drømmer om?

“Nej, det gør de ikke. Det er typisk institutionelle investorer og pensionskasser, som putter penge i fondene. Og man kan vel ikke forestille sig, at de samme pensionskasser, som skal sørge for at give medlemmerne en ordentlig pension, også er ude på at afskaffe medlemmernes arbejde eller i det hele taget øge uligheden. Tværtimod,” siger Henrik Sass Larsen, som i det hele taget mener, at der er en forkert opfattelse af kapitalfonde blandt politikere og befolkning.

19

år sad Henrik Sass Larsen i Folketinget, før han 1. januar skiftede job

“Når jeg kommer og fortæller om, hvad en kapitalfond gør, er der stadig nogen, der har idéen om, at vi laver det samme, som Oliver Stone mente med Gordon Gecko: At vi går ind og køber en velblomstrende virksomhed og så stjæler alle de ansattes pensionskasse. No, no, no. Det er altså ikke sådan, det foregår.”

Tænker du over, at det kunne have været dig, der stod med ansvaret for at komme ud af den her økonomiske krise?

“Nej, ikke rigtig. Men jeg har sendt utrolig mange opmuntrende sms’er til Nicolai (Wammen,red.).”

Føler du et medejerskab af regeringens politik?

“Mine følelser omkring den her regering osv., de er fuldstændig eksklusivt forbeholdt Arne, som er min delekat, og som jeg snakker med om den slags ting. Men han ved så også meget om det.” ​​​​​

Har det været let nok at lægge alt det til side?

“Ja.”

Det kan være lidt svært at forstå, når nu du alligevel har brugt så mange år af dit liv på politik?

“Ja, men altså. Det er ikke svært. Og jeg har ikke savnet det ét minut – ikke ét minut.”


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis