ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Ny KPMG-chef havde håbet på et opkald

Efter at være blevet fyret i august sidste år, hvor NKT nedlagde topchefstillingen, har Thomas Hofman-Bang ikke nået at være dagpengemodtager. Nu skal han tjene sine millioner som topchef for det nye KPMG i et dansk comeback for begge.

Virksomheder
Thomas Hofman-Bang bliver topchef i det nye KPMG
49-årige Thomas Hofman-Bang er manden, der skal rejse det detroniserede KPMG i Danmark, efter 48 partnere i efteråret slog sig sammen med konkurrenten Ernst & Young.

Den erfarne erhvervsleder blev opsagt i NKT i sommer og kommer dermed ikke til at gå længe derhjemme som småbørnsfar, men længe nok.

"Jeg har en dynamik og en energi, der gør, at jeg ikke skal gå hjemme og passe børn," siger en tydeligt energisk Thomas Hofman-Bang.

Se interview med Thomas Hofman-Bang.

Virksomheder
Hofman-Bang klar til kamp mod EY: Revisorkrig skræmmer mig ikke
Var lun på jobbet inden tilbud


Han kommer ind på toppen i det nye KPMG med 13 års erfaring som statsautoriseret revisor i EY og ligeså 13 års ansættelse i NKT, først som finansdirektør og siden 2005 som topchef.

Selvom revisorerfaringen springer i øjnene, så er det lang tid siden. Derfor vil han primært trække på sine evner inden for at lede en stor virksomhed i hård konkurrence. Så er det en bonus at have revisoruddannelsen og have en dyb forståelse af en virksomhed.

Nåede du selv at tænke tanken, inden KPMG-formand Michael Andrew ringede og tilbød jobbet?

Virksomheder
Aggressiv KPMG-boss: Vi er på 100 pct om få år
"Jeg havde faktisk tænkt tanken inden, og dermed var jeg ikke helt koldstartet. Qua min baggrund interesserede jeg mig for den polemik, der var omkring det gamle KPMG, der valgte at gå over til EY. Jeg kunne godt se mulighederne i at tage lederskab på sådan en forretning," siger Thomas Hofman-Bang.

Dermed er han klar til kamp i den verserende revisorkrig, hvor det nye KPMG skal kæmpe sig tilbage til en position blandt de fire største spillere.

Hofman-Bang tænder på pioneropgaven, som handler om "mere end at flytte nøgletallene", påpeger han med reference til de kvartalsvise slagsmål om regnskabstallene i det børsnoterede NKT.

Han er meget klar til sporskiftet efter at have viet hele årtusindet til NKT.
Virksomheder
Mærsk og Carlsberg krydser fingre for revisorpriskrig
Virksomheder
Revisorkrigens første storsejr - Esplanaden vælger side



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis