Danske Andelskassers Bank, DAB, ændrer igen forventningerne og denne gang til det positive.
Banken forventer nu at resultat før skat på mellem 80 og 180 mio. kr. Tidligere forventede banken med hovedsæde i Hammerhsøj, at resultatet før skat ville ramme mellem 60-180 mio. kr.
Det mere optimistiske syn på fremtiden skyldes , at det er gået bedre for banken på de finansielle markeder siden starten af april.
“Siden 1. april 2020, er kurstabet fra første kvartal 2020 på bankens aktie- og obligationsbeholdning blevet reduceret,” skriver banken i en meddelelse.
Ved årets start forventede banken et resultat på mindst 120-180 mio. kr.
“Det er glædeligt, at de finansielle markeder har rettet sig og at bankens kurstab på aktie- og obligationsbeholdningen er blevet reduceret,” siger adm. direktør i meddelelsen og fortsætter:
“Jeg forventer en fortsat positiv udvikling, men det skal understreges, at der fortsat ses store udsving på de finansielle markeder, hvor aktie- og obligationskurserne bevæger sig både op og ned,” lyder det.
Banken har selv sat 35 mio. kr. til side i form af nedskrivninger på kunder, der ikke kan betale deres lån tilbage. De reelle effekter af coronakrisen vil dog først vise sig i løbet af andet halvår af 2020, skriver banken.
“Som følge af bankens branchefordeling af udlån, forventer banken ikke at blive hårdest ramt af COVID-19-relaterede tab. Herunder har banken fortsat en relativ høj andel af det samlede udlån til landbrugssektoren, som har haft et godt og stabilt 2020 med gode bytteforhold,” står der i meddelelsen.
“Ligeledes er effekterne af COVID-19 for bankens kunder fortsat usikre, selvom vi endnu ikke har set konkrete tab. Banken har relativt få eksponeringer mod de brancher, som er mest påvirket af COVID-19. Kombineret med en god og stabil udvikling i landbrugssektoren er jeg komfortabel i forhold til bankens nedskrivningsniveau for 2020,” siger Jan Pedersen i meddelelsen.
Man fastholder forventninger til basisindtjeningen, da man har godt kan i væksten i nyåbnede filialer, mens partnerskaber øger volumen i de produkter, der kommer derfra, fortæller banken.
Flere andre banker har ligeledes opjusteret forventningerne, efter først have sænket dem efter corona.
DAB udbetalte som eneste bank udbytte, mens Danmark var lukket ned og både myndigheder og politikere havde opfordret til det modsatte.