ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Herning Turist rykker flere busser over på biodiesel: “Der er ingen tvivl om, at det er svært at undvære forbrændingsmotoren i transportsektoren i dag, men vi bliver nødt til at kigge frem og prøve alternativer af”

Fra 1. december kører Kombardo Expressen på biodiesel. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix.
Fra 1. december kører Kombardo Expressen på biodiesel. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix.

Det handler ikke bare om at putte et grønnere alternativ i tanken, når CO2-effekten fra brændstof skal ned.

For busselskabet Herning Turist har det taget to år at gøre klar til skiftet til HVO-biodiesel, som skal erstatte den traditionelle diesel.

“Vi har testet i samarbejde med Circle K for at finde den præcise indvirkning på bilerne og motorerne. Kører de længere eller kortere på en liter? Går de mere i stykker? Kan partikelfiltrene holde til det, eller skal de renses oftere?,” fortæller adm. direktør Ronny Gasbjerg fra Herning Turist.

Selskabet har satset på HVO for at finde en mellemvej mellem den traditionelle dieseltransport og fremtidens batteri- og eldrevne busser.

“Der er ingen tvivl om, at det er svært at undvære forbrændingsmotoren i transportsektoren i dag, men vi bliver nødt til at kigge frem og prøve alternativer af. Vi vil gerne være firstmovers, og vi er de første – set med egne øjne – som går så offensivt i gang med et nyt grønt brændstof,” siger Ronny Gasbjerg.

Corona påvirker transportbranchen hårdt, og direktøren havde også en tanke om at sætte det grønne skifte på pause.

“Corona har stor indvirkning og omkostninger for os, men vi vil ikke læne os tilbage. Vi kan ikke vente til, at tingene har normaliseret sig,” siger han.

Han håber, at det vil give god effekt at rykke hurtigt på det grønne brændstof, selvom tidspunktet er lidt svært.

Umiddelbart forventer han ikke, at kunderne vil efterspørge den nye grønne transport i stor skala, men at det på sigt vil blive et stærkt konkurrenceparameter.

I alt 28 af 200 busser hos Herning Turist kommer til at køre på HVO. Otte af dem er beskæftiget på Kombardo Expressen, mens de resterende er almindelige turistbusser.

Herning Turist er ejet af Brande Buslinier, der i 2018/2019 havde et resultat på 3,1 mio. kroner.


(Denne artikel fra Børsen Bæredygtig er frit tilgængelig for alle og ligger ikke bag password. Dette er gjort muligt via et sponsorat fra Danske Bank. Banken har ingen indflydelse haft på indhold og andre redaktionelle valg.)

Forsiden lige nu