ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Over 200 virksomheder kaster sig ind i CO2-fangst

Danske virksomheder forventer at fordoble antallet af emdarbejdere, der arbejder med fangst, transport, lagring og udnyttelse af CO2, konkluderer ny kortlægning af en voksende industri

Danmarks største CO2-udleder, industrigiganten Aalborg Portland er blandt de virksomheder, der arbejder med CO2-fangst i dag. Arkivfoto: Brage Borup
Danmarks største CO2-udleder, industrigiganten Aalborg Portland er blandt de virksomheder, der arbejder med CO2-fangst i dag. Arkivfoto: Brage Borup

Værdikæden eksisterer endnu ikke, og teknologierne kræver intensiv udvikling. Alligevel beskæftiger over 200 virksomheder og andre aktører i Danmark sig med fangst, transport, lagring og udnyttelse af CO2 – såkaldt ccs og ccu. De tæller alt fra fjernvarmevirksomheder og affaldsselskaber til konsulenter, fonde og nystartede teknologivirksomheder.

Det viser en kortlægning fra Teknologisk Institut, der selv rådgiver og udvikler inden for teknologier som ccs.

“Rigtig mange virksomheder viser interesse for ccs, og der er overraskende bred repræsentation. Vi ser store såvel som små virksomheder, og mange udenlandske virksomheder har vist interesse for det danske marked og understreger, at der bliver tale om en global industri,” siger Jan Boyesen, markedschef hos Teknologisk Institut.

Læs også: Fem spørgsmål: Et nyt marked for CO2-fangst

Virksomhederne vurderer, at gennemsnitligt 18 pct. af deres omsætning i dag udgøres af CO2-fangst og -lagring. Inden 2026 venter de, at det er steget til 26 pct. Samtidig forventer de, at antallet af medarbejdere på området fordobles i samme periode.

Med et mål om at opsamle 3,2 mio. ton CO2 om året fra 2030 og en planlagt støtte på 38 mia. kr. har Folketinget lagt op til en hastigt voksende værdikæde over de kommende år, som med Energistyrelsens ord “ikke eksisterer” i dag.

Foran de mange virksomheder står imidlertid flere store opgaver, vurderer Jan Boyesen. Dels er der et stort behov for viden om området i mange af virksomhederne, dels mangler der infrastruktur for CO2. Det betyder, at myndigheder og virksomheder blandt andet står foran en stor koordineringsopgave de kommende år.

Skal gå hurtigt

Samlet set er det imidlertid ikke umuligt, at Danmark kan nå de målsatte 3,2 mio. ton CO2 i 2030, vurderer han. Der er dog lang vej endnu, før virksomheder kan vide sig sikre på, at den indfangede CO2 kan lagres i dansk undergrund, påpeger han:

“Vi er ikke klar endnu – og bliver det heller ikke, medmindre der kommer hurtige investeringsbeslutninger i infrastrukturen og et tæt samarbejde mellem virksomhederne i værdikæden,” konstaterer Jan Boyesen med henvisning til Ørsted, der med deres ccs-projekt har været nødt til at sejle 400.000 ton CO2 til Norge årligt.

“Vi ville sikkert have smartere teknologier, hvis vi ventede ti år, men lige nu sker der rigtig meget inden for ccs, og det skal gå hurtigt, hvis vi skal nå det i tide. Inden for få år vil vi se førstegenerations-ccs implementeret flere steder, og så kan vi udvikle videre fra det.”

Forsiden lige nu