ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Vivino har fordoblet sin omsætning på et år: “Coronakrisen har rusket op i branchen på en måde, som er helt vild”

Flere danske it-iværksættere

har tidligere kastet sig over vinbranchen. Nu vil Planday-stifter skabe platform for dyre vine

Heini Zachariassen er medstifter og adm. direktør for vinappen Vivino. Arkivfoto: Rasmus Flindt Pedersen
Heini Zachariassen er medstifter og adm. direktør for vinappen Vivino. Arkivfoto: Rasmus Flindt Pedersen

Vinappen Vivino er i dag global og har over 50 mio. brugere. Appen, der kan scanne etiketten på en vinflaske og sammenligne brugeranmeldelser, har udviklet sig til verdens største vinforhandler. Og det har for alvor taget fart det seneste år, hvor coronakrisen har drevet en stor del af verdens vinhandel over på online.

Det, jeg ser, er, at onlinesalg af vin har nået et afgørende vendepunkt

Heini Zachariassen, medstifter og adm. direktør i Vivino

“Vi mere end fordobler vores omsætning i år,” fortæller Vivino-stifter og adm. direktør, Heini Zachariassen.

Han fortæller, at de ti år hvor han har ageret i industrien, er digitaliseringen gået langsomt. Ifølge Vivino-stifteren har flere anerkendte vinhuse ikke tidligere set den store fidus i at sælge vin online.

“Mange af de store vinproducenter har jo haft succes ved netop at være konservative,” forklarer han.

Vivino har ifølge ham historisk haft udfordringer med at tiltrække flere af de mere eksklusive vinhuse, der har haft rigeligt forretning i at sælge til restauranter, hoteller og udvalgte butikker. Men coronakrisen og de efterfølgende nedlukninger af barer og restauranter satte i løbet af året en prop i vinhusenes primære salgskanaler.

“Coronakrisen har rusket op i branchen på en måde, som er helt vild. Først og fremmest har hele onlinesalget bare taget et kvantespring, og det, jeg ser, er, at onlinesalg af vin har nået et afgørende vendepunkt. Nu er onlinesalg så stort, at hvis du som producent ikke har en onlinestrategi, får du vanskeligt ved at overleve i fremtiden. Det behøvede producenterne ikke før,” forklarer Heini Zachariassen.

Samme tendens har Mogens Bjerre, der er lektor ved Institut for Afsætningsøkonomi på CBS, bidt mærke i.

“Det, der er sket i forbindelse med covid-19, er, at blandt andet i kraft af Vivino og andre onlinekoncepter, så har vinproducenterne pludselig fået adgang til en meget stor kundebase, som de ikke har kunnet kommunikere direkte med tidligere. På en måde springer producenterne et dyrt mellemled over. Det betyder, at mange producenter pludselig har opdaget, at her er en kanal, der økonomisk er meget interessant,” siger Mogens Bjerre.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis