ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Kunders stigende ønske om lokalproduktion og grønne ambitioner får den indiske efterspørgsel til at eksplodere hos Hydraspecma. Tidligere satte virksomheden alle sejl ind på det kinesiske marked, men det ændrer sig nu.

Vi er enormt glade for, at vores leverandører vil gå med os på den her rejse

Tommy Rahbek Nielsen, driftsdirektør, Vestas

“Kina har jo buldret løs, og Indien har kørt lidt mere op og ned i mange år, men nu tegner der sig et billede af, at der kommer til at ske noget derude,” siger Henrik Sillesen, direktør i Hydraspecma, som er ejet af det børsnoterede industrikonglomerat Schouw & Co.

Selskabet, som producerer komponenter til vindmøller, skruer væsentlig op for sit aftryk i det sydasiatiske land. Inden 2022 vil Hydraspecma firdoble sin produktion i Indien.

Coronakrisen har sat fokus på de store risici, der er forbundet med globale forsyningskæder. Det fik tidligere på året Vestas til at meddele, at selskabet vil vægte lokalproduktion tungere i fremtiden.

En række danske underleverandører er nu også hoppet med på bølgen og etablerer sig i verdens næstmest folkerige land.

Med på beatet

Det vækker stor glæde hos Tommy Rahbek Nielsen, driftsdirektør hos Vestas, der har udsigt til at få flere underleverandører ind på et marked, som møllegiganten har store forventninger til.

“Hvis man skal være med på beatet i vind, så er man nødt til at være i Indien, så vi er enormt glade for, at vores leverandører vil gå med os på den her rejse,” siger Tommy Rahbek Nielsen.

I kølvandet på nyheden om et grønt strategisk partnerskab mellem Indien og Danmark, som blev meddelt i slutningen af september, skruede Vestas selv op for sit aftryk i Indien.

En markedstilpasset mølle, en ny fabrik samt udvidelse af eksisterende produktion vil tilføje omkring 1000 nye job inden for det næste år til de 2600 medarbejdere, som i forvejen arbejder for Vestas i Indien.

Det er Indiens ambitiøse grønne planer, men også udsigten til større forsyningssikkerhed, der får mundvigene til at vende opad hos Tommy Rahbek Nielsen.

“Pandemien har gjort, at der er nødt til at være et alternativ til Kina. Man er nødt til at have sin forsyningskæde tæt på, hvis man vil være konkurrencedygtig i Indien,” siger han.

På CBS tror Stine Haakonsson, lektor med fokus på vækstøkonomierne og de globale forsyningskæder, at Indien står over for en eksplosion i markedet for grøn energi.

“Der kommer et boom i vindenergi i den nærmeste fremtid, så det gælder om at hoppe ind i markedet, inden det bliver fyldt med konkurrenter.”


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis