Antallet af besøgende er faldet massivt i flere af de største danske storcentre, der er kommet under større pres i kølvandet på coronakrisen, som tidligere på året tvang centrene til at holde lukket.
til 20 pct.faldt antallet af besøgende i november i destorcentre, der er ejet af Danske Shoppingcentre
Selskabet, der er et partnerselskab ejet af ATP Ejendomme og Danica Pension, ejer bl.a. storcentre i Herning, Lyngby, Glostrup og Kolding.
Ifølge adm. direktør Jesper Faurholdt er butikscentrene særligt blevet ramt af kravet om, at kunderne skal bære mundbind, der blev indført i slutningen af oktober.
“Vi drifter jo en forretning i shoppingcentrene, som er underlagt rigtig, rigtig mange restriktioner og begrænsninger, som hæmmer udviklingen af vores forretning,” siger han.
“Han forventer, at det vil smitte af på regnskaberne.Storcentre klarer sig betydeligt dårligere end resten af kæden
Marianne Lyngby Pedersen, adm. direktør, Indeks Retail
“Det ser jo skidt ud. Vi har været tvangslukket i to måneder, og vi har jo levet med restriktioner siden marts. Men vi kan godt forstå alvoren i situationen og bakker op om restriktionerne,” siger han.
I butikskæder som Matas og Bog & Idé er salget i øjeblikket langt mindre i storcentrene end i de øvrige butikker.
Ifølge Matas-kommunikationschef Klaus Fridorf klarer butikkerne i gågader og landdistrikterne sig bedre end i storcentrene og i de større byer, der ifølge ham “rammes hårdere af restriktioner.”
Hos Indeks Retail A/S, der bl.a. ejer Bog & Idé og Boghandleren, er butikkerne i byerne på niveau med før krisen.
“Storcentre klarer sig betydeligt dårligere end resten af kæden,” lyder det fra adm. direktør Marianne Lyngby Pedersen.
Det sker, samtidig med at flere centre de seneste måneder har skruet værdierne af deres ejendomme gevaldigt ned.
Bl.a. har Field’s i København nedskrevet ejendomsværdien med 160 mio. kr., mens aarhusianske Bruuns Galleri har nedjusteret dagsværdien af koncernens ejendomme med ca. 80 mio. kr.
Senest kom Esbjerg Storcenter ud af 2019 med et underskud på 92 mio. kr. mens det nordjyske storcenter Shoppen de seneste to år har tabt ca. 90 mio. kr.
Hos Danske Shoppingcentre har koncernens storcentre de seneste to år haft en kundevækst på 2-3 pct. om året, og derfor tror Jesper Faurholdt ikke, at fremtiden er så dyster for centrene:
“Selvom tingene er alvorlige nu, og forretningsmodellen bestemt ikke er, som vi havde håbet, tror vi på, at shoppingcentre har en fremtid.”