Kæmpeopkøbet på 4,6 mia. kr. af en række lægemidler fra Takeda var den altoverskyggende begivenhed i 2020, men forretningen i Orifarm viste stærk vækst, selvom ledelsens fokus var på kæmpehandlen.
“Jeg tror på, at det at have lidt mere kontrol over din forsyning er vejen frem
Erik Sandberg, adm. direktør i Orifarm
Salget gik frem til 1115 mio. euro fra 982 mio. euro, mens driftsoverskuddet steg til 54 mio. euro fra 48 mio. euro. Ud over at en forsinkelse af overtagelsen af Takeda-produkterne har kostet et tocifret millionbeløb for Orifarm, havde pandemien også indflydelse på forretningen i løbet af året.
“Samlet set har vi undgået de største skrammer fra covid-19. Ud over et kortere stop for parallelimport var vi lidt berørte af, at Indien havde en lockdown, da ca. 40 pct. af det globale kopimarked bliver produceret i Indien, så der holdt mange vejret,” siger Orifarms adm. direktør, Erik Sandberg.
Han fortæller, at bekymringen var kortvarig, og forretningen kom hurtigt op i gear igen, og siden har nationalstater sikret medvind til forretningen ved at bestille mere end sædvanligt for at fylde sikkerhedslagre, så de bugner mere end normalt.
Forsyningssikkerhed har været på mange virksomheder og nationalregeringers dagsorden i det seneste år under coronapandemien, og købet af Takedas lægemidler giver også Orifarm to fabrikker: en i Danmark og en i Polen.
“Noget, der motiverer os til at købe to fabrikker, er, at jeg tror på, at det at have lidt mere kontrol over din forsyning er vejen frem, både politisk motiveret, men også fordi jeg ikke skal ud igen og være super afhængig af ét land, hvis jeg kan undgå det,” siger Erik Sandberg.
Med opkøbet følger 600 nye ansatte til Orifarm, og selskabet er i færd med at hyre yderligere 150 medarbejdere, da overtagelsen bringer en masse produktionsmedarbejdere og en række sælgere, men alle støttefunktionerne i hovedkvarteret fulgte ikke med, og det skaber altså en række nye job i Danmark.
“Det er vi i gang med at rekruttere, og vi har nået 100 nyansættelser det seneste halve år,” siger Erik Sandberg.