ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Morgenbriefing: Wammen vil sætte fart på økonomien, pensionskasser mangler klimamål, 10 virksomheder betaler tredjedel af selskabsskat

Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Velkommen til dagens morgenbriefing. Hvis du hellere vil lytte til morgenbriefing, så tryk play i boksen nedenunder eller søg efter Børsen Morgenbriefing i din podcast-app på telefonen.

Kri­sen ram­te min­dre hårdt end han fryg­te­de: Al­li­ge­vel vil Ni­co­lai Wam­men nu sæt­te end­nu mere fart på øko­no­mi­en

Finansministeren forudser, at dansk økonomi kommer hurtigt op i gear, når der bliver genåbnet. Alligevel varsler han nye initiativer, der skal skubbe gang i særligt hårdt ramte brancher. (Børsen)

Pensionskasser mangler kortsigtede klimamål

14 ud af 17 danske pensionskasser har ikke konkrete klimamål frem mod 2025 og 2030, viser en opgørelse fra Finans. “Jo længere vi udskyder de konkrete initiativer, jo sværere bliver det at nå målet,” siger Torben Möger Pedersen fra PensionDanmark. (Finans)

Partierne enige: Danmark kan stort åbne når alle over 50 år er vaccineret

Regeringen, Venstre og flere andre partier er enige om, at Danmark stort set kan åbne og fungere som normalt, når alle danskere over 50 år samt sårbare er vaccineret. Sådan lød det i en partilederdebat på TV2 torsdag aften. (TV2)

Opgørelse: 10 virksomheder betaler tredjedel af selskabsskat

De ti selskaber i Danmark, der betaler mest selskabsskat, stod i 2019 for en tredjedel af den samlede betaling på 72,4 mia. kr. Det viser en opgørelse i Berlingske. Novo, Ørsted, Lego og bankerne hører til blandt dem der bidrager mest. (Berlingske)

Joe Biden underskriver gigantisk hjælpepakke

En dag tidligere end planlagt, satte Joe Biden torsdag sin krusedulle på en check på 1900 mia. dollar i stimulus til den amerikanske økonomi. Pakken indeholder bl.a. direkte betalinger på 1400 dollar til de fleste amerikanere. Det skriver ft.com. (ft.com)

Et år efter nedlukning: Hver fjer­de iværk­sæt­ter ser sta­dig langt ef­ter støt­te­kro­ner

Et år efter den første store nedlukning af Danmark, viser en ny undersøgelse fra Dansk Erhverv, at hver fjerde iværksætter ud af 176 adspurgte ikke har søgt om hjælp, selvom de faktisk har behov for det, da de ikke har kunnet leve op til kravene om kompensation bl.a. for omsætningsnedgang. (Børsen)

Markeder

Techaktierne i Nasdaq var tilbage i hopla torsdag og indekset steg hele 2,5 pct. De to andre indeks, S&P 500 og Dow Jones satte ny rekord. Stimuluspakken og acceptable ugentlige ledighedstal satte stemningen. I Danmark steg C25 med 1,25 pct. med Tryg, Pandora og Ambu i toppen.

Det skriver cheferne

På en dag med dårlige nyheder for Astrazeneca-vaccinen, forsøgte EU-Kommissionens formand torsdag at sprede optimisme. Ursula von der Leyen oplyser dog ikke hvornår man venter at have 200 mio. EU-borgere vaccineret.

Perspektiv & debat

Ni­els Lun­de: Der­for er Tho­mas Sen­der­ovitz skif­te til Novo Nor­disk glæ­de­ligt

Vi har en grundlæggende tillid til hinanden her i landet, og hvis ledere på højt niveau bryder den tillid, træder en uskreven regel i kraft: Udstødelse af det pæne selskab. Set i det lys, er der ikke grund til at løse et problem, som ikke findes. (Børsen)

Redaktionen anbefaler

For 40 år si­den blev en tiårig lands­byk­nægt enig med sig selv om, at han vil­le lyk­kes med det, som in­gen dansk sku­e­spil­ler før hav­de gjort

I dag er han Danmarks bedste bud på en international filmstjerne, har hjemme i Lyngby og L.A., er gift på 22. år, far til to voksne døtre og snart aktuel med filmen “Smagen af sult”. Men historien stopper bestemt ikke her for Nikolaj Coster-Waldau. Mød ham her. (Børsen)


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis