I sin iver efter at få en grønnere profil og bidrage til verdens klimaomstilling investerer en af landets største detailkoncerner Lars Larsen Group nu 745 mio. kr. i kapitalforvalteren Copenhagen Infrastructure Partners (CIP).
Koncernen, der er ejet af Lars Larsens efterkommere, familien Brunsborg, har også tidligere investeret et trecifret millionbeløb i fonden, og dermed er den samlede investering over de seneste år på 1,1 mia. kr. i CIP.
“Vi holder hele tiden øje med, hvad vi synes er relevant ift. grønne investeringer, men vi melder ikke noget ud, før vi har underskrevet aftaler. Vi vil gerne investere bredt i alt fra sol og vind til infrastruktur, teknologi og skove, og derfor investerer vi nu yderligere i CIP,” siger Jesper Lund, der er adm. direktør i Lars Larsen Group.
I 2012 stiftede en række tidligere Dong-ansatte Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), der investerer i infrastruktur og vedvarende energi som havvind, landvind, solenergi, biomasse og power-to-x.
I december 2020 købte Vestas en fjerdedel af CIP for ca. 3,7 mia. kr. Majoriteten af firmaet er ejet af fire seniorpartnere: Jakob Baruël Poulsen, Torsten Lodberg Smed, Christina Grumstrup Sørensen og Christian Skakkebæk.
mia. kr. har Lars Larsen Group samlet investeret
i CIP
CIP forvalter ifølge sin hjemmeside mere end 26 mia. euro (knap 194 mia. kr.) og har 12 fonde, som mere end 150 institutionelle investorer har skudt penge i. Investorerne består bl.a. af pensions- og forsikringsselskaber og familiekontorer.
Da den landskendte forretningsmand Lars Larsen gik bort i 2019, var det ikke blot begyndelsen for det nye paraplyselskab Lars Larsen Group samt et generationsskifte. For med de markante ændringer i en af landets største virksomheder kom også et helt nyt fokus på verdens klimaudfordringer, som koncernen ikke tidligere har haft i samme grad.
Da Børsen talte med Jesper Lund sidste år i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet, fortalte direktøren, at koncernen på sigt vil have samtlige af sine 16 majoritetsejede selskaber med i det kendte klimaprogram Science Based Targets Initiative (SBTI).
Han forventede, at de fleste selskaber blev en del af SBTI inden for to år.
I regnskabsåret 2022/23 blev moderselskabet Lars Larsen Group samt datterselskaberne Jysk, Actona Group, Bolia, Ilva, Sofacompany og Scancom International en del af SBTI.
“Det er kompliceret at udregne sit CO2-aftryk præcist, og vi vil være sikre på, at vi laver det rigtigt. Det har været vigtigere for os end at kunne melde nogle målsætninger hurtigt ud,” siger Jesper Lund.
peho@borsen.dk