ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Afgørende knudepunkt i verdenshandlen er blokeret igen: “Flaskehalsene bliver bare værre og værre lige nu”

Næsten 40 containerskibe ligger for anker ud for to af Californiens havne. Dansk fragtchef melder om kaotisk situation

Containerskibe ligger i kø ud for Long Beach. Lige nu ligger der 37 skibe for anker. Foto: Lucy Nicholson/Reuters/Ritzau Scanpix
Containerskibe ligger i kø ud for Long Beach. Lige nu ligger der 37 skibe for anker. Foto: Lucy Nicholson/Reuters/Ritzau Scanpix Lucy Nicholson/Reuters/Ritzau Scanpix

En hovedpulsåre i den globale handel er igen mere eller mindre blokeret.

Efter tegn på forbedringer i foråret er der igen tæt på rekordmange containerskibe, der ligger for anker ud for de store havne ved Los Angeles og Long Beach, hvor en tredjedel af al søfragt til USA ankommer – det meste af det fra Asien. Dermed er den vigtige handelsrute tæt på at være gået helt i hårdknude.

“Der er mere eller mindre kaos i øjeblikket,” siger Niels Larsen, amerikansk chef for Air & Sea hos den danske speditørgigant DSV.

På havnene arbejder man i døgndrift for at få ekspederet skibe ind og ud, men ifølge satellitbilleder hos Marine Traffic ligger der lige nu samlet 37 containerskibe for anker ud for Long Beach og L.A., hvilket er tre fra rekorden i februar. Under helt normale forhold ligger der maksimalt et enkelt skib eller to og venter.

37

containerskibe ligger for anker alene ud for L.A. og Long Beach

Trængsel alle steder

Rådvilde shippingselskaber forsøger at sende skibene til Oakland eller Seattle længere oppe ad kysten, men disse havne er ikke vant til store volumener, så også her er der nu trængsel.

“Flaskehalsene bliver bare værre og værre lige nu. For når et skib så ligger i ugevis ud for L.A. og venter på at blive tømt, så kommer det jo heller ikke tilbage til Asien. Og når det langt om længe gør det, møder det også flaskehalse der. Flere steder begynder julehandlen at blive afskibet allerede nu, men pladsen er der bare ikke. Så det er ude af kontrol i øjeblikket,” siger Niels Larsen.

Fra DSV’s hovedkontor i New Jersey har han også kunnet se problemerne sprede sig til østkysten. Ifølge Marine Exchange ligger der lige nu 17 skibe og venter ud for Georgia.

Store volumener

Hovedårsagen til problemerne er kraftigt stigende volumener i fragten kombineret med gentagne nedlukninger i havnene som følge af smittefælde med covid-19.

Prognoser varsler, at der i alt vil ankomme ca. 19 mio. containere (teu) til L.A. og Long Beach i 2021, hvilket vil slå rekorden på 17 mio. fra sidste år.

Selv når skibene endelig har fået mulighed for at lægge til, er problemerne for fragtfirmaerne nærmest kun lige begyndt, for også havnene er overbelastede.

“Når containerne langt om længe er tømt fra skibene i L.A., så kan det tage op til fem uger at få det ud af havnen,” siger Niels Larsen, DSV.

Flaskehalsene bliver bare værre og værre lige nu

Niels Larsen, DSV’s chef for Air & Sea i USA

Han tilskriver dels de problemer en aldrende infrastruktur på havnen, og dels at der lige nu er et massivt efterslæb med at få varerne videre ud på de amerikanske landeveje og jernbaner.

“Når vi skal have en container fra havnene og videre ind i landet, sætter vi den normalt på et godstog til Chicago. Men også disse er fuldt booket. For nylig stoppede den vigtigste jernbaneforbindelse ind til Midtvesten med at tage bookinger i en uge for at forsøge at få deres efterslæb ud af vagten,” forklarer den danske DSV-chef.

Problemer ind i 2022

Han spår i lighed med flere eksperter, at man skal “langt ind i 2022,” før situationen for alvor bliver bedre.

Dermed skal shipping- og fragtfirmaer navigere igennem den travle julesæson med voldsomme forsinkelser og risiko for kraftige prisstigninger på elektronik og andre forbrugsgoder, der typisk produceres i Asien.

Trængslen i havnen kan dermed puste yderligere til inflationen i USA og globalt. Prisen på containerfragt er eksploderet, og lige nu forsøger desperate leverandører at få deres varer over på fragtfly i stedet.

“Vi kan enten tømme containerne direkte i havnen og flytte det over i en lastbil eller få godset over i vores luftfragtsnetværk,” siger Niels Larsen.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis