ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Revisionskæmpe har skåret op mod 40 pct. af kontorpladserne væk: “I stedet for at have en død omkostning til husleje, så vil vi hellere bruge de penge på at udvikle vores forretning”

Nedskæring af kontorplads

er et hedt emne i mange firmaer. Udlejer oplever virksomheder, der vil skære op til 30 pct.

På EY's nye hovedkontor på Frederiksberg er der kun plads til 60 pct. af de ansatte, da flere arbejder fra andre steder. PR-foto
På EY's nye hovedkontor på Frederiksberg er der kun plads til 60 pct. af de ansatte, da flere arbejder fra andre steder. PR-foto

Skriveborde og computerskærme i store kontorbygninger har siden coronapandemiens indtog samlet støv, mens medarbejderne er rykket mod hjemmekontorerne.

Når lejernes behov ændrer sig, så skal vi naturligvis også tilpasse vores udbud

Hanne Poulsen, afdelingschef for Deas’ erhvervsudlejning

Hos mange virksomheder har det skifte dog ikke sat sig i produktiviteten, og det får dem nu til at skære ned på kontorpladser og skrue op for hjemmearbejdet permanent.

“Der er ingen tvivl om, at covid-19 får betydelig indvirkning på virksomhedernes behov, når det kommer til kontorfaciliteter. De gode erfaringer vil man arbejde videre med, og derfor oplever vi også, at virksomheder kigger ind i at reducere i kontorkapaciteten,” siger Hanne Poulsen, afdelingschef for ejendomsforvalter Deas' erhvervsudlejning, og fortæller, at mellemstore og store virksomheder vil skære op mod 30 pct. af deres kontorplads fra.

Signal Arkitekter, der er ejet af ISS og rådgiver om arbejdspladsdesign hos en række af landets største selskaber, oplever også, at kunderne kigger kontorkvadratmeterne efter i sømmene.

“Stort set alle kigger på, om der er potentiale for at optimere deres kontorer. Hvis du er en global virksomhed, så er der kæmpe potentiale i at reducere med 15 pct. Der er mange penge at spare, som kan bruges andre steder,” siger Gitte Andersen, stifter af Signal Arkitekter, og fortæller, at størstedelen af hendes kunder kigger på at reducere deres kontorlokaler med mellem 10 og 25 pct.

Mere fleksible

For et par år siden satte revisions- og konsulentkæmpen EY gang i en omfattende ændring af arbejdsgangene på deres kontorer, som skulle ruste virksomheden til en fremtid med mere virtuel kontakt og færre faste kontorpladser. Den udviklingen har krisen sat turbo på, fortæller Jan C. Olsen, adm. direktør for EY i Danmark.

30

pct. oplever Deas, at store virksomheder vil reducere deres kontorplads

“Der er ingen tvivl om, at coronakrisen har rykket os fem år frem i forhold til, hvor vi kom fra inden corona, og vi kommer til at være mere fleksible fremadrettet. I stedet for at have en død omkostning til husleje, så vil vi hellere bruge de penge på at udvikle vores forretning,” siger han og skønner, at EY de seneste to år har skåret 30-40 pct. af kontorkapaciteten fra.

Ifølge Signal Arkitekter er det ikke kun hos rådgiverhusene, at kontorbehovet skrumper. På tværs af brancher søger kunderne hjælp til, hvordan de kan indrette sig mere effektivt i fremtiden og stadig sikre attraktive og produktive arbejdsmiljøer, fortæller Gitte Andersen.

I forsikringsbranchen besluttede Codan i slutningen af sidste år, at medarbejderne fra årsskiftet arbejder fast fra hjemmekontoret to dage om ugen. Som en del af planen flytter selskabet også til et mindre kontor, hvor 200 ud af 800 medarbejde vil beholde deres faste arbejdsplads på kontoret. De resterende 600 medarbejdere skal så deles om 375 kontorpladser.

Ifølge Christian Baltzer, adm. direktør i Codan, vil indsatsen udover at reducere huslejen med 20 pct. også være en gevinst for arbejdsmiljøet, fortalte han i november til Berlingske. Det synspunkt bakkes op af Gitte Andersen.

“Når man sparer ret markant på huslejen, så kan de penge i stedet finansiere indsatser for at tiltrække og fastholde medarbejdere – f.eks. ved at investere i hjemmearbejdspladserne og sætte initiativer i gang for nye vaner og samarbejdsformer,” siger hun.

Men når en stor del af Deas' kunder begynder at ændre deres måde at arbejde på, stiller det krav til kontorudlejerne.

“Når lejernes behov ændrer sig, så skal vi naturligvis også tilpasse vores udbud. Vi udvikler løbende ejendommene, så de imødekommer de behov, der er i markedet. Og det kommer vi til at gøre i endnu højere grad i den kommende tid,” siger Hanne Poulsen.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis