ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Haldor Topsøe-arving: “Vi står ikke lige og løber tør for penge til nye gode projekter. Det ville ellers være pragtfuldt, at vi havde så mange gode idéer, at vi løb tør for kapital”

“Det har været et stort ønske fra familien at få drejet forretningen over i en mere grøn retning,” siger Jakob Haldor Topsøe, der er en af arvingerne efter Haldor Topsøe, som stiftede selskabet i 1940. Arkivfoto: Marie Bentzon
“Det har været et stort ønske fra familien at få drejet forretningen over i en mere grøn retning,” siger Jakob Haldor Topsøe, der er en af arvingerne efter Haldor Topsøe, som stiftede selskabet i 1940. Arkivfoto: Marie Bentzon

Det er Jakob Haldor Topsøe, der står i spidsen for de 20 arvinger fra stifteren Haldor Frederik Axel Topsøe, der grundlagde familiedynastiet i 1940.

Jakob Topsøe, der er barnebarn til stifteren samt bestyrelsesformand i Haldor Topsøe Holding, kalder vækststrategien frem mod 2024 for både ambitiøs og aggressiv.

“Da vi lukkede aftalen med Temasek (30 pct. medejer af Haldor Topsøe,red.), meldte vi ud, at den ekstra kapital skulle bruges til at accelerere vores projekter inden for grønne områder. Det har været et stort ønske fra familien at få drejet forretningen over i en mere grøn retning,” siger Jakob Haldor Topsøe.

Det ligger ikke lige om hjørnet, men vi forbereder virksomheden på, om nogle år – hvis man ønsker det – at gennemføre en børsnotering

Jakob Haldor Topsøe, bestyrelsesformand, Haldor Topsøe

Den ekstra kapital, som Topsøe nævner, er ca. 3 mia. kr., og hertil kommer kapitalfonden Temaseks pengetank, der er en stærk kapitalbase.

Driftsselskabet Haldor Topsøes egenkapital er 1,9 mia. kr.

“Vi har rigelig kapital til rigtig mange projekter. Vi står ikke lige og løber tør for penge til nye gode projekter. Det ville ellers være pragtfuldt, at vi havde så mange gode idéer, at vi løb tør for kapital. Vi er utroligt godt kapitaliseret,” lyder det fra Jakob Haldor Topsøe.

Alligevel er en børsnotering inde i overvejelserne?

“Det er ikke sikkert, at vi gør det, men det er noget, vi arbejder henimod. Det ligger ikke lige om hjørnet, men vi forbereder virksomheden på, om nogle år – hvis man ønsker det – at gennemføre en børsnotering,” siger han.

30​

pct. af aktierne i Haldor Topsøe ejes af kapitalfonden Temasek

En eventuel børsnotering handler ifølge Jakob Haldor Topsøe om at professionalisere virksomheden og gøre den i stand til at skaffe kapital til aggressive vækstrejser – men ikke for enhver pris, betoner han.

“Vi skal investere i de rigtige ting på det rigtige tidspunkt. Vi skyder ikke på et eller andet, blot fordi vi har pengene. Men det er da ikke nogen hemmelighed, at vi har en række teknologier, som vi synes ser meget lovende ud. Så må vi se, hvor hurtigt vi vil accelerere dem, lyder det fra den 51-årige arving, der udelukkende beskæftiger sig med bestyrelsesarbejde.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis