ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Norden-topchef: “Selv store aktieudsving er peanuts i forhold til vores marked”

Historisk rederi gik

igennem omstillingsproces, der godt kan minde om storebror Mærsk – fra skibsejer til sejlende speditør

Norden-direktør Jan Rindbo: “Data er afgørende for, om rederiet tjener penge”. PR-foto.
Norden-direktør Jan Rindbo: “Data er afgørende for, om rederiet tjener penge”. PR-foto.

Rederiet Nordens forandringsproces har et andet lighedspunkt med Mærsk: For at få succes har det været nødvendigt at optrappe virksomhedens evner inden for data og it.

Men hvor Mærsk var nødt til at opfinde nye it-systemer, der gjorde det nemmere for kunderne at betjene sig selv og minimere en kompleks papirgang i shipping, så har Nordens eget dataopkvalificering haft et andet sigte:

Alt i bevægelse

“Vores markeder er nogle af de mest omskiftelige, der findes. Selv store udsving på aktiemarkedet er peanuts i forhold til shipping. Man skal virkelig have fingeren på pulsen,” fortæller adm. direktør Jan Rindbo.

Tørlast- og olieshipping er markeder, hvor alt konstant er i bevægelse. Skibene bevæger sig rundt i verden. Måske er der mere behov for kapaciteten et andet sted, end der hvor de befinder sig. Raterne kan svinge vildt. Det er i det vilde og volatile marked, at Norden hele tiden skal beslutte, om det er tid at booke mere plads til fragt – eller lade være.

Selv store udsving på aktiemarkedet er peanuts i forhold til shipping

Jan Rindbo, adm. direktør, D/S Norden

“Tit chartrer vi skibe, før vi egentlig har lavet aftaler med kunder, hvis vi tror, at markedet vil udvikle sig positivt med bedre fragtrater. I den sammenhæng bliver data ekstremt vigtigt. Det skal nærmest bruges videnskabeligt til både at understøtte vores beslutninger, kunne spotte hvor markedet bevæger sig hen – og hvilket skib vi skal vælge,” siger Jan Rindbo.

En af verdens største

Omdannelsen af Norden til det, ledelsen selv ofte kalder en sejlende speditionsforretning, har betydet, at rederiet er blevet en af verdens største såkaldte indbefragtere hos andre rederier. Samlet set har Norden 450 skibe i arbejde lige nu, hvilket er det højeste antal i selskabets historie – men ni ud af ti er altså ejet af andre.

450

skibe har Norden i arbejde nu, men kun få ejer rederiet selv

Er man så helt holdt op med selv at eje skibe?

“Nej, det kan sådan set stadig være en fin forretning. Men det handler lige så meget om køb og salg af skibe. Den form for trading bliver en større del af vores forretning,” forudser Jan Rindbo.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis