Anders Korsgaard, direktør og stor aktionær i nordjyske Blue World Technologies, og hans partnere er igen på jagt efter nye millioner til udvikling og produktion af grønne brændselsceller, der kører på træsprit og derfor ventes at kunne erstatte den traditionelle, kendte fossile forbrændingsmotor. Og samtidig har han netop fået tidligere klimaminister og meget mere Lykke Friis med i sin bestyrelse.
“Jeg er vist kommet til at afsløre, at vi nok i alt over tid skal bruge over en halv mia. kr.
Anders Korsgaard, Blue World Technologies
Selskabet, som Anders Korsgaard, Mads Bang og Mads Friis Jensen stiftede i 2018, har til nu fra over 100 først og fremmest mindre aktionærer ad flere omgange hentet omkring 125 mio. kr. i aktiekapital – plus yderligere en sjat i konvertible lån.
Men nu er der behov for en ny indsprøjtning, og Anders Korsgaard oplyser, at forhandlingerne er godt i gang. I løbet af de kommende måneder – inden årsskiftet – landes aftaler, der vil give noget i retning af en fordobling af kapitalen, som han udtrykker det lidt upræcist.
Og pengene vil komme fra lidt større investorer.
“At vores ejerkreds er stor giver os ikke en forfærdelig masse ekstraarbejde. Men det vil være rigtig fint at have nogle større investorer med på vores videre rejse. Det er jo en kapitalintensiv rejse, vi er på. Vi startede lidt utraditionelt med næsten 50 mio. kr. i seedkapital, kort tid efter vi var startet, og jeg er vist kommet til at afsløre, at vi nok i alt over tid skal bruge over en halv mia. kr. Derfor kan en børsnotering også komme på tale. Adgang til kapital er en væsentlig konkurrenceparameter,” siger Anders Korsgaard.
Han og Mads Bang scorede selv et større, tocifret milliongevinst, da de solgte brændselscellevirksomheden Serenergy til den tyske, familieejede Fischer Group.
Blue World rejste i fjor små 50 mio. kr. fra fonde og private investorer fra Europa og nogenlunde det samme året, da den kinesiske elbilproducent Gumpert Aiways trådte til med seedkapital.
ansatte er der i selskabet, som får Europas største brændselscellefabrik
Gumpert ejede små 20 pct. via et tysk selskab. Det er solgt, og hovedparten af de kinesisk ejede aktier er nu her i foråret overdraget til en hel vifte af nye aktionærer.
“Nogle er bange for kinesiske investorer, men der er også rigtig meget godt at sige om mange af dem. Vi har haft et godt samarbejde med vores. Og uden dem havde vi slet ikke været, hvor vi er i dag,” fastslår Blue World-direktøren.
Han har sammen med sine partnere i alt omkring 60 medarbejdere i dag og holder til i 8500 kvm store lokaler på Aalborg Havn, hvor de er ved at opbygge et produktionsanlæg, der skal blive Europas største. Direktøren venter, at der går endnu et par år, inden der er driftsoverskud, men man kan ikke få kunder uden at kunne producere og udvikle sammen med kunderne, så der skal investeres i fabrikken allerede nu. Ejerne venter negativt cashflow endnu nogle år.
Til at sikre den fortsatte udvikling af selskabet har Blue World fået britiske John Butt, som har arbejdet med venturekapital til den del af den grønne omstilling, hvor Blue World Technologies opererer – power-to-x.
Tidligere V-klimaminister Lykke Friis er også netop valgt ind. Som nyt bestyrelsesmedlem skal hun bidrage med politisk indsigt og i forhold til EU – samt i forbindelse med samarbejde med universiteter, der jo er en verden, hun er meget velbevandret i.
“En af de helt store klimaudfordringer er jo i transportsektoren. Her har Blue World Technologies noget at byde på i forhold til grøn omstilling globalt,” fastslår hun.
Anders Korsgaard siger, at selskabet har professionaliseret bestyrelsen, fordi vind- og solenergiteknologierne jo er modne. Så det er på power-to-x området, det virkelig kommer til at rykke nu.