Når en politisk godt skolet ambassadør om et andet land siger, at de mangler en “mere realistisk tilgang,” betyder det i klart sprog, at “de er helt på månen.”
Sådan er forholdet mellem EU-27 og Storbritannien, mens uret tikker højlydt mod deadline for brexit om godt seks måneder. Tysklands ambassadør ved EU, Michael Clauss, sagde i sidste uge også bramfrit om briternes krav til en ny aftale med EU efter brexit 1. januar, at “man kan ikke have fuld suverænitet og fuld adgang til det indre marked.” Punktum.
Set med danske øjne er der eksport for årligt 100 mia. kr. på spil i de fuldstændigt fastlåste forhandlinger. Fronterne står skarpt. EU vil – som briterne selv tidligere har lovet – have garanti for, at de overholder EU-regler om bl.a. sikkerhed for fødevarestandarder, miljø, arbejdstagere, lige konkurrence og statsstøtte, hvis briterne efter 1. januar 2021 skal have fri adgang til de 27 landes markeder. Det nægter briterne at acceptere.
“Sådan er det stadig. Briterne vil være suveræne
Det ligner et britisk løftebrud, erkender Dominic Schroeder, britisk ambassadør i Danmark, der i februar sagde i Børsen, at “inden for de seneste få dage er der sket et skifte i vores tankegang.” Han sagde, at under fhv. premierminister Theresa May ønskede briterne “friktionsløs samhandel og ensretning af standarder og regler, men der er vi ikke i dag.”
Sådan er det stadig. Briterne vil være suveræne. Coronakrisen synes at have forstærket premierminister Boris Johnsons uudtalte ønske om et hårdt brexit helt uden aftale om det fremtidige forhold. Nedturen er alligevel dyb. Pandemien, med Storbritannien blandt de værst ramte lande, kunne være en belejlig undskyldning for at forlænge overgangsperioden. Nu ligner det, at coronarecessionen kan skjule prisen for et hårdt brexit, og EU er klar til at forlænge overgangsperioden. Det skal ske inden for de næste tre uger med EU-topmødet 19. juni som et belejligt tidspunkt. Men i EU er solidariteten forstærket. I London er Boris Johnsons' flertal i Parlamentet øget. P.t. er det umuligt at se vejen til et kompromis.