Mens regeringens bilkommission med tidl. Dong-topchef Anders Eldrup i spidsen har kaldt det for dyrt at nå en mio. elbiler i 2030, klandrer politikernes overordnede klimarådgiver i Klimarådet nu Eldrups kommission for at være for sortsynet.
“Kommissionen er for pessimistisk i sin vurdering af, hvordan fremtiden kommer til at se ud. Det gælder dels ift., hvor meget billigere elbilerne bliver, men også ift. hvor skeptiske folk rent faktisk vil være over for elbiler i fremtiden,” siger transportøkonom og medlem af Klimarådet, Niels Buus Kristensen.
Klimarådets kritik vil blive uddybet og overleveret til politikerne ved en høring torsdag i Folketingets Skatteudvalg. Her vil Niels Buus Kristensen lægge vægt på, at der er stor usikkerhed om, hvordan markedet for elbiler rent faktisk udvikler sig.
Eldrup-kommissionen arbejder selv med et interval for, hvor stor en del af de nysolgte biler der i 2030 ventes at være grønne, på ml. 17 og 65 pct. Og her anslår kommissionen et scenarie på 38 pct., hvilket svarer til at nå ca. 400.000 grønne biler i 2030. Men kommissionen bør lægge sig højere på kurven, mener Klimarådet.
“Vi tør ikke sige præcist, hvor højt man bør ligge på intervallet. Men vi er overbeviste om, at de 400.000 er for pessimistisk. Det betyder også, at kommissionen arbejder med nogle scenarier, hvor man skal skrue mere op for afgiftsfavoriseringen for at nå målet om en mio. elbiler,” siger Niels Buus Kristensen.
Det lyder på dig, som om omstillingen så reelt bliver billigere, end kommissionen forudser?
“Det er vores vurdering, ja.”
Niels Buus Kristensen mener også, at det kan være samfundsøkonomisk fornuftigt at gå efter en høj CO2-reduktion på bilområdet.
“Det vil være klogt at sætte et mål om en mio. elbiler i 2030. Det er noget af det, vi ved kan lade sig gøre og er overkommeligt. Det bliver ikke billigt at nå, men heller ikke så dyrt, som kommissionen mener,” siger han og henviser til, at hvis man ikke går efter en mio. grønne biler, vil man formentlig skulle reducere 0,6 mio. ton ekstra ved at udvikle flere endnu ukendte løsninger. Og det kan ifølge transportøkonomen være en dyrere vej frem.
“At sætte ind på bilområdet er en fugl i hånden, hvor mange af de sidste tiltag for at nå helt i mål er fugle på taget, og du skal altså sætte mange fugle på taget for at nok af dem lander i hånden i 2030,” siger Niels Buus Kristensen.
Anders Eldrup medgiver i en skriftlig kommentar, at der er stor usikkerhed om det grundscenarie, hans kommission anslår. Men han påpeger også, at det er velbeskrevet i rapporten, ligesom scenariet er markant mere optimistisk, end hvad der lå i 2019. Samtidig understreger han, at kommissionen skam har medregnet den dalende skepsis mod elbiler, Klimarådet beskriver.
“Kommissionen fastholder, at vurderingen af prisudviklingen, som den er beskrevet i rapporten, er realistisk. Hvis der er nogen, der har grundlag for at have en anden vurdering af prisudviklingen, er vi naturligvis lydhør over for det,” skriver Anders Eldrup og tilføjer, at hvis udbredelsen af grønne biler viser sig at være højere end antaget i 2030, vil staten også miste et større provenu end beregnet.
SF, Enhedslisten og De Radikale har ligesom Klimarådet påpeget, at man bør stræbe efter mindst en mio. grønne biler i 2030. Men partierne har også foreslået, at det sker via et forbud mod nysalg af benzin- og dieselbiler, hvilket EU-retten endnu ikke tillader. Niels Buus Kristensen mener, at det kan være “vanskeligt at udforme et egentligt forbud”.
“Men signalværdien af allerede nu at annoncere, at et stop er hensigten, kan have stor effekt i praksis på nybilkøbernes valg,” siger han.