ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Genoplivning af minkavl splitter Folketinget: “Vi mener ikke, der er den store risiko”

Statens Serum Institut (SSI) vurderer, at der en sundhedsrisiko af ukendt størrelse ved en eventuel genoptagelse af minkavl, men flere partier vil tillade det alligevel

Fødevareminister Rasmus Prehn (S) har tidligere udtalt, at han ikke vil garantere, at minkavl kan vende tilbage næste år, så længe der er en sundhedsrisiko. Arkivfoto: Ólafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
Fødevareminister Rasmus Prehn (S) har tidligere udtalt, at han ikke vil garantere, at minkavl kan vende tilbage næste år, så længe der er en sundhedsrisiko. Arkivfoto: Ólafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix

Fuldstændig hasard eller helt uden risiko?

Folketinget er mildt sagt delt i spørgsmålet om, hvorvidt det nuværende forbud mod hold af mink skal forlænges efter nytår, hvor det udløber, og fødevareminister Rasmus Prehn (S) forholder sig foreløbigt tavs.

Enhedslisten udtrykker tydeligt, at partiet er imod minkavl.

Man skal vedtage en lovgivning, som permanent forbyder minkavl i Danmark

Søren Egge Rasmussen (EL)

“Vores holdning er, at man skal vedtage en lovgivning, som permanent forbyder minkavl i Danmark. Vi har i rigtig mange år haft fokus på en dyrevelfærdsmæssig tilgang til, at man ikke skal avle mink. Det er så blevet suppleret med de sundhedsmæssige aspekter, som er kommet frem, i forbindelse med corona brød ud,” siger Søren Egge Rasmussen, landbrugsordfører for Enhedslisten.

Modsat mener både De Konservative, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige, at det igen skal være muligt at avle mink, hvis nogen har lyst.

“I den nuværende situation, hvor corona ikke længere er en samfundskritisk sygdom, så er der ikke en begrundelse for ikke at kunne holde mink,” siger Per Larsen, landbrugsordfører for De Konservative.

“Vi mener ikke, der er den store risiko,” siger Lise Bech, landbrugsordfører for Dansk Folkeparti, og påpeger, at det ikke er alle minkavlere, som vil kaste sig ud i at holde mink igen.

1.

januar 2022 ophæves det midlertidige forbud mod hold af mink, medmindre Folketinget forlænger loven

“Vi taler om mellem 50 og 100 avlere. Så det er slet ikke minkavl på samme niveau som før.”

Peter Seier, landbrugsordfører for Nye Borgerlige, har også svært ved at se de sundhedsmæssige konsekvenser.

“Hvis man taler om, at der bliver åbnet nogle få og mindre minkfarme, så er det jo helt ubetydeligt. Der er i øvrigt en stor produktion i andre lande, så jeg har svært ved at se, at en mindre produktion i Danmark skulle udgøre en risiko,” siger han.

Minister tavs

I sommer komStatens Serum Institut med en sundhedsfaglig vurderingaf risikoen ved at genoptage minkavl i Danmark, hvori det lød, at “hold af mink i Danmark efter 2021 kan medføre en sundhedsrisiko for mennesker af ukendt størrelse”.

Den vurdering gælder stadig, oplyser Statens Serum Institut til Børsen.

Børsen har gennem længere tid forsøgt at få svar fra Rasmus Prehn om, hvilke konsekvenser han vil drage af vurderingen. I et skriftligt svar meddeler han, at regeringen tager sundhedsrisikoen alvorligt, og at han vil invitere Folketingets partier til drøftelser om den “snarest.”

Venstre og De Radikale afventer ministerens udmelding, før de vil tage stilling til, hvad der skal ske, oplyser de til Børsen.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis