ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktier: C20 lukker i ny rekord

For Carlsbergs investorer blev torsdag en børsdag af de bedre, idet bryggeriaktien mere end genvandt det tabte fra regnskabsdagen onsdag og endte øverst i C20 Cap-indekset.

Penge
Carlsbergs aktionærer i fare for chef-limbo
For det samlede eliteindeks blev det til endnu en rekord efter en stigning på 0,5 pct. til 897,9.

En stribe børshuse har justeret på kursmålet for Carlsberg-aktien, men der er umiddelbart ikke enighed om, hvilken retning, aktien skal i herfra.

Vægelsindet analytikerskare

Flere børshuse har løftet kursmålet, men enkelte steder er kursmålet også blevet skruet ned. Hos Natixis har man tilmed også fundet anledning til at sænke anbefalingen af Carlsberg efter regnskabet, der også skuffede i forhold til analytikernes konsensusforventninger på de fleste poster.

Natixis vurderer, at det er tid til at sælge ud af Carlsberg-aktierne og sænker sin anbefaling til "reducer" fra tidligere "neutral". Aktiemarkedet fandt dog anledning til at sende aktien op med 2,5 pct. torsdag, og dermed endte aktien i 539,50 kr.

Investorerne kunne tilsyneladende heller ikke få nok af charms og armbånd i guld og sølv, og for tredje dag i træk blev det til en særdeles god dag for smykkeselskabet Pandora, der endte 0,6 pct. højere i kurs 560,50 og dermed er steget cirka 23 pct. på tre dage.

Pram træder tilbage

Finans
Michael Pram: Derfor forlader jeg Topdanmark
Torsdagens vigtigste regnskab kom fra Topdanmark, og det var mere eller mindre som ventet. Til gengæld gemte regnskabet på et overraskelse af de større, idet den mangeårige bestyrelsesformand Michael Pram Rasmussen meddelte, at han ikke genopstiller til sin post. Pram Rasmussen, der måske er mest kendt som magtfuld bestyrelsesformand i A.P. Møller-Mærsk, men også er formand for bestyrelsen i Coloplast, oplyser til Ritzau Finans, at han ikke generelt er i gang med skrue ned for aktivitetsniveauet.

 "Vi i bestyrelsen bruger alt for meget tid på regulatoriske ting. Det tager en større og større del af tiden," siger den afgående formand og erkender:

"Det er nogle jo bedre til end andre, og jeg er ikke så god til det, som til forretningsmæssige ting."

Topdanmark-aktien endte 1,2 pct. højere i 232,70 kr. Topdanmark kom ud af fjerde kvartal med et nettooverskud på 304 mio. kr., hvilket var på linje analytikernes forventninger.

Finans
Topdanmark i topform med plus på 1,5 mia
Ifølge et estimat, som SME Direkt havde indsamlet for Ritzau Finans, havde analytikerne estimeret et overskud på 302 mio. kr. I samme periode af 2013 havde forsikringsselskabet et overskud på 251 mio. kr.

Det forsikringstekniske resultat blev forbedret til 378 mio. kr. mod ventet 265 mio. kr. af analytikerne og minus 7 mio. kr. i fjerde kvartal 2013. Kvartalet var i 2013 ramt af effekten af flere storme.

Venter på Rockwool-dom

Ud over forsikringsselskabet var også Rockwool, Salling Bank, og Nordfyns Bank regnskabsaktuelle torsdag.

Rockwools regnskab blev dog først offentliggjort efter børstid, så markedets dom må vente til fredag.

Finans
Salling Bank leverer bedste resultat siden krisen
Salling Bank endte 1,3 pct. højere i 241,00 kr., efter det bedste resultat i syv år, da banken sidste år kunne glæde sig over et resultat før skat på 18,1 mio., hvilket er en fremgang på 5,1 mio. kr. fra 2013.

Nordfyns Bank sluttede dagen med et plus på næsten 5 pct. til kurs 4,58 efter fremgang på bundlinjen i 2014, der primært skyldes lavere nedskrivninger, mens bankens basisindtjening skrumpede.

Nordicom faldt

Sydbank kunne ligesom Carlsberg notere sig en stribe justeringer af kursmål i kølvandet af regnskabet onsdag. De var udelukkende i opadgående retning, og aktien endte 2 pct. højere i kurs 204,00.

Blandt samtlige børsens aktier var der størst fald til ejendomsselskabet Nordicom, der meddelte, at det har solgt Høje Gladsaxe Centret.

Kursfaldet på lidt over næsten 13 pct. til 2,75 kr. skal dog formentlig ses som en vis gevinsthjemtagning, efter at aktien steg næsten 50 pct. onsdag, hvor selskabet opjusterede sine forventninger grundet bedre end ventet drift af et hotel.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis