ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Et stort og vigtigt marked for Danmark – i mange år det klart største, men i 2019 blev Tyskland overhalet marginalt af USA. Eksporten til amerikanerne er dog koncentreret på færre varegrupper, især medicin, mens tyskerne køber ind i stort set alle danske sektorer: Maskiner, fødevarer, medicin, mode m.m.

De tyske vismænd, der rådgiver kansler Merkel, anslår, at Tysklands bnp kan falde med over 5 pct. i år. Valutafonden IMF siger 7 pct., og også den anerkendte tyske tænketank Ifo spår et større minus: Mellem 7 og 21 pct. alt efter nedlukningens varighed, og hvor hurtigt det går med at komme op i gear igen. Omvendt viste nye tillidstal i onsdags et overraskende positivt syn på fremtiden blandt 300 tyske økonomer og analytikere. Men allerede dagen efter, var der igen dårligt nyt: Pmi-tallet for indkøbschefers forventninger faldt til 17,1 – et langt større fald, end analytikerne ventede, og den laveste måling nogensinde.

Hos Velux i Tyskland siger landedirektør Jacob Madsen, at salget indtil videre har været relativt uberørt af de omvæltninger, der har ramt mange andre brancher. Kunderne hos Velux er primært byggefirmaer og håndværkere med en lang ordrebog, forklarer han.​​​​​​​​​​

“De kan godt have opgaver et halvt år frem, og derfor har vores forretning faktisk kørt relativt solidt og stabilt,” siger Jacob Madsen og fortsætter: “Det store spørgsmål er jo selvfølgelig: Hvad sker der så, når vi kommer længere frem?”

Jobsikkerhed

Flere af kunderne fortæller Velux, at de forventer færre nye ordrer til efteråret.

“Derfor regner vi også med at se en negativ effekt efter sommerferien. Vores slutkunder er jo f.eks. ansatte i bilindustrien hos BMW eller Mercedes. Det er almindelige forbrugere, som skal have et nyt tag eller nye vinduer. Hvis de bliver nervøse for deres jobsikkerhed, så vil en del sige: Nej, nu sparer jeg op i stedet for.”

Muligheden for store offentlige investeringer, enten fra tysk side eller på EU-niveau, vil bestemt gøre en forskel, vurderer Jacob Madsen.

“Jeg tror helt sikkert, at det kan redde noget. I marts indførte Tyskland et nyt skattefradrag for renovering. Det havde vi store forventninger til – og så kom corona. Men den slags initiativer vil helt sikkert hjælpe,” siger han og nævner også et øget fokus på boligen som et lyspunkt:

“Nu er folk hjemme i det gode vejr, og så eksploderer vores salg af tilbehør som f.eks. rullegardiner. Det vil ikke kunne opveje den forventede nedgang, men det er da opmuntrende alligevel. Det bedste scenarie for os er en hurtig tilbagevenden til normalitet og måske endda et lille plus i år. Det værste er en betydelig nedgang, men hvem ved.”​​​​​​​​​​


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis