ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement
1 Stoler kunderne på bankerne nu?

De seneste to år har tilliden til den danske banksektor været historisk lav. Sektoren har været præget af negative historier om hvidvask. Men i år ser det ifølge Epsis undersøgelse anderledes ud. Tilliden ligger nu på 57,6 indekspoint, hvilket er en stigning på 2,5 point siden sidste år. Epsi tøver dog ikke med at kalde det for “utilfredsstillende”.

2 Hvorfor stiger det så?

Ifølge både Epsi, direktør i Finans Danmark Ulrik Nødgaard og Klaus Jensen fra analysevirksomheden Accenture skyldes det, at bankerne under coronakrisen har vist deres værd og hjulpet kunderne. Det gælder både med at yde kredit til virksomhederne og hjælpe privatkunderne, der er blevet fyret. Samtidig har bankerne gjort det lettere at bruge digitale værktøjer i form af eksempelvis netbank og ved afholdelse af digitale møder.

3 Nå, OK – er kunderne så mere tilfredse med bankerne?

Nej, egentlig ikke. For ifølge Epsis undersøgelse har sektoren faktisk lidt et fald på 1,1 indekspoint.

4 Hvem klarer sig bedst?

Igen i år er det Sparekassen Kronjylland, der klarer sig bedst i undersøgelsen og scorer højest. Det gør garantsparekassen, til trods for at tilfredsheden faktisk er faldet med 2,5 point. Ind på andenpladsen kommer Handelsbanken. De to topbanker bliver efterfulgt af gruppen “øvrige banker”, der blandt andet tæller Arbejdernes Landsbank, Vestjysk Bank og Lån & Spar. Her er der dog sket et fald på 4,4 indekspoint i forhold til sidste år.

5 Hvem klarer sig så mest ringe?

Danske Banks kunder er de mindst tilfredse af dem, der har medvirket i undersøgelsen. Det er, til trods for at banken stiger med 2,5 point. Det er faktisk den største stigning ud over den nordiske storbank Nordea, der rykker opad med 3,1 point. For Jyske Bank ser det mest trist ud, og her falder kundernes tilfredshed med 7,3 indekspoint. Det giver de tredjemindst tilfredse privatkunder i Danmark.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis