ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Bankerne slås for alvor: Sænker priser og tager risici

De danske banker er så sultne efter at låne penge ud på et sløjt marked, at de nu for alvor begynder at sænke priserne og tage højere risici.

Det viser en ny analyse fra Finanstilsynet, der samtidig løfter en advarende pegefinder overfor bankerne om at huske at tage nok sikkerhed i lånene. Og Finanstilsynet vil nu undersøge en række banker nærmere.

Finans
Jyske Bank skuffer i første kvartal
"Den øgede konkurrence er positiv for samfundsøkonomien. Vi er imidlertid optaget af, at banker ikke slækker på kreditvilkårene på en uholdbar måde. Derfor vil vi øge vores opmærksomhed på, at bankernes nye udlån sker på en forsvarlig måde," siger Ulrik Nødgaard, direktør i Finanstilsynet.

Sydbank og Jyske Bank skuffer


Analysen kommer på en dag, hvor både Sydbank og Jyske Bank har aflagt mere eller mindre sløje regnskaber for første kvartal. Sydbank holder lige akkurat skindet på næsen, når man renser for salget af Nets, mens Jyske Bank decideret skuffer med et større dyk i resultatet.

Ifølge Finanstilsynets analyse blandt de store og mellemstore banker er konkurrencen især taget til, når det gælder om at låne penge ud til de store erhvervskunder.

Finans
Sydbank søsætter spareplan - skærer 200 medarbejdere
Men der er også lukket op for pengeposen, når det gælder udlån til udlejningsejendomme med god beliggenhed - og kreditvilkårene er også sænket på virksomhedsopkøb.

Lav lånelyst og billig funding

Finanstilsynets tolkning er, at bankernes slåskamp er udløst af to ting: At både erhvervsliv og privatkunder ikke rigtig vil låne penge i øjeblikket. Og at bankerne samtidig har fået bedre kapital og billigere funding.

Derfor sænker de priserne på udlån og slækker i et vist omfang kravene til sikkerhedsstillelse og egenfinansiering. Og det er det sidste, der bekymrer Finanstilsynet, for den slags var der alt for meget af op til finanskrisen.

Nu vil Finanstilsynet vil lave en målrettet undersøgelse af, hvor bankerne sætter barren overfor nye udlån i en række udvalgte pengeinstitutter.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis