ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Danfoss-topchef om ny energiaftale: “Vi havde gerne set endnu højere mål”

Aftalen om nye energisparekrav er en “hjørnesten” i EU’s klimaplan – men ambitionerne kunne have været endnu højere, lyder det fra Danfoss-topchef Kim Fausing. Arkivfoto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Aftalen om nye energisparekrav er en “hjørnesten” i EU’s klimaplan – men ambitionerne kunne have været endnu højere, lyder det fra Danfoss-topchef Kim Fausing. Arkivfoto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Hos Danfoss har topchef Kim Fausing fulgt slutspillet om nye energisparekrav i EU.

Natten til fredag landede et kompromis om et nyt direktiv for energieffektivitet, og Kim Fausing kalder direktivet “en af hjørnestenene” i EU’s store klimaplan “Fit for 55”, som skal sikre en klimareduktion på mindst 55 pct. i 2030.

55

pct. er EU’s mål for klimareduktion i 2030

Danfoss-chefen er på rejse i Indien i denne uge, men udtaler i en skriftlig kommentar til Børsen, at EU med den nye aftale “kan komme ud af energikrisen og afhængigheden af olie og gas, hvis ellers direktivet implementeres hurtigt og effektivt i medlemsstaterne.”

“Direktivet er for alvor med til at sætte energieffektivitet på dagsordenen og skabe det nødvendige regulatoriske push, så vi ikke længere kun taler om at udbygge vores energikilder, men også om at reducere energiforbruget og genbruge energi,” tilføjer han.

Ikke kun hensigter

På plussiden fremhæver Kim Fausing, at nattens kompromis giver et bindende energisparekrav på 11,7 pct. i 2030, “som faktisk er højere end det, der lå i det oprindelige forslag. Det er også positivt, at medlemsstaterne nu forpligtes til årligt at spare næsten 1,5 pct. af deres energiforbrug. Det skaber forudsætningerne for, at det ikke bare forbliver hensigtserklæringer, men at der faktisk sker noget.”

11,7

pct. skal EU-landene nu skrue ned for deres energiforbrug fra 2020 til 2030

Omvendt havde man fra Danfoss’ side gerne set endnu højere ambitioner. Men her har der været forskellige interesser i forhandlingerne, hvor især en gruppe medlemslande har trukket i den gale retning, tilføjer han:

“Vi havde gerne set endnu højere mål, og her havde det været fornuftigt, hvis man havde fulgt anbefalingerne fra Europa-Parlamentet. I lyset af energikrisen og den udsatte position, som Europa befinder sig i på energiområdet, er det meget overraskende, at medlemsstaterne ikke er mere ambitiøse.”

I lyset af energikrisen og den udsatte position, som Europa befinder sig i på energiområdet, er det meget overraskende, at medlemsstaterne ikke er mere ambitiøse

Kim Fausing, adm. direktør, Danfoss

Han mener, at især “det overordnede mål på energieffektivitet burde have været højere, for ellers bliver det svært at nå målene i Paris-aftalen. Men det er da godt, at der nu endelig kommer fokus på udnyttelse af overskudsvarme.”

Ifølge beregninger, som Danfoss for nylig har lagt frem, forsvinder der årligt overskudsvarme i et omfang, der svarer til næsten hele Europas samlede efterspørgsel på varme og varmt vand, oplyser Fausing.

“Jeg synes, at de tal taler deres eget sprog. Overskudsvarme findes fra et utal af kilder omkring os både i processer hos virksomheder som Danfoss, i kølediskene i vores supermarkeder og i overflod fra datacentre og spildevandsanlæg,” påpeger han.

Efterlyser opfølgning

Kim Fausing fremhæver også, at direktivet sætter fokus på både offentligt og privat varme- og energispild.

“Selvom jeg gerne havde set, at man gik endnu længere, kommer der nu bindende krav om, at kommuner af en vis størrelse skal udarbejde varmeplaner. Der kommer også mere fokus på, at bl.a. datacentre skal udnytte overskudsvarmen.”

Dog er der også på dette område plads til forbedring, mener han.

I Danfoss ved vi, hvor meget energi der kan spares i produktionen, når først man kigger efter

Kim Fausing, adm. direktør, Danfoss

“I Danfoss ved vi, hvor meget energi der kan spares i produktionen, når først man kigger efter. Mulighederne identificeres ofte gennem energisyn. Derfor er det godt, at direktivet fokuserer på energisyn, men det er skuffende, at der ikke stilles krav om, at der skal følges op på anbefalinger,” udtaler han og fortsætter:

“Mange anbefalinger til energieffektivitetsforbedringer har korte tilbagebetalingstider, men alligevel bliver de aldrig implementeret. Der er vi nødt til at være hårdere og stille krav om opfølgning.”

Forsiden lige nu