ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tillidsfolk vil kæmpe for at presse fyringer ned

Efter en massiv medvind hos Novo Nordisk, hvor man har hyret og bygget fabrikker, skal tillidsfolk nu kæmpe for at begrænse omfanget af en historisk fyringsrunde. En fyringsrunde, som vil ramme skævt

Formanden for Djøf, Sara Vergo, er ikke bekymret for, om djøf-medlemmerne i Novo Nordisk kan få nyt job, hvis de bliver fyret. I dag er Novo Nordisk den virksomhed i Danmark med flest Djøf-medlemmer på lønningslisten.
Formanden for Djøf, Sara Vergo, er ikke bekymret for, om djøf-medlemmerne i Novo Nordisk kan få nyt job, hvis de bliver fyret. I dag er Novo Nordisk den virksomhed i Danmark med flest Djøf-medlemmer på lønningslisten. Arkivfoto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
En fyringsrunde på intet mindre end 5000 ansatte er på ingen måde hverdagskost i Danmark. Derfor er det også med en alvorlig mine, at Bo Hansen snart træder ind i forhandlingslokalet i Novo Nordisk for at forhandle på sine kollegaers vegne. Han er fællestillidsrepræsentant i medicinalkoncernen og skal lægge arm med ledelsen, som har igangsat en af de største danske fyringsrunder i nyere tid. 

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis