Det vækker glæde hos venturefonden Seed Capital, som har investeret tidligt i den danskstiftede anmelderportal Trustpilot, at selskabet nu vil gå på børsen i London.
“Jeg er sindssyg stolt af, at selskabet er nået så langt. Vi var deres første investor
Lars Andersen, partner i Seed Capital
“Det er fantastisk. Jeg er sindssyg stolt af, at selskabet er nået så langt. Vi var deres første investor,” siger Lars Andersen, der er partner i Seed Capital.
Beslutningen om at gå på børsen blev offentliggjort gennemen indberetningfra selskabet til børsen i London.
Lars Andersen vil endnu ikke fortælle, om Seed Capital sælger ud af deres aktier i Trustpilot i forbindelse med børsnoteringen, men han fortæller, at formålet ved at ramme Børsen i London er at få flere nye investorer.
“Det er et step på rejsen for Trustpilot at de nu, formentligt, bliver en virksomhed, som er ejet af flere mennesker. Det er det, der er formålet – at få nogle penge ind, nogle nye investorer,” siger Lars Andersen.
Han glæder sig over den rolle, som Seed Capital fra starten har spillet i Trustpilots vej mod børsnoteringen, som bunder i at venturefondens fremgangsmåde om at investere tidligt i danske opstartsvirksomheder.
“Det er jo det, vi gør, vi finder de her guldklumper i Danmark, som kan blive rigtig store, og det er vi lykkedes med med Trustpilot. Så jeg er sindssygt stolt af selskabet over den rejse, vi har været på. Det betyder noget for os, fordi vi kun investerer i danske virksomheder og er med til at vokse dem,” siger Lars Andersen.
Lars Andersen har heller endnu ingen kommentarer til, hvordan Trustpilots værdiansættelse vil se ud efter børsnoteringen. Selskabet satser på at hente et provenu fra noteringen på omkring 310 mio. kr.