ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

SAS’ vilde pengejagt: Har talt med 115 mulige långivere

SAS har forberedt kreditorly siden årets start – men det var vanskeligt at finde långivere, der ville veksle lån til aktier i flyselskabet

Anko van der Werff, topchef, og Carsten Dilling, bestyrelsesformand, sendte SAS i kreditorly den 5. juli. Men deres toprådgiver fortæller, at det var planlagt i måneder forinden. Arkivfoto: Lars Schröder /TT/Ritzau Scanpix)
Anko van der Werff, topchef, og Carsten Dilling, bestyrelsesformand, sendte SAS i kreditorly den 5. juli. Men deres toprådgiver fortæller, at det var planlagt i måneder forinden. Arkivfoto: Lars Schröder /TT/Ritzau Scanpix) Ritzau Scanpix

Allerede i februar i år – nogenlunde samtidig med at SAS’ topchef, Anko van der Werff, præsenterede sin ambitiøse redningsplan, SAS Forward – hyrede SAS også det store, anerkendte og dyre konsulentfirma Seabury til at lede efter finanspartnere, der ville låne SAS milliarder i likviditetsstøtte.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis