ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Royal Unibrew har lært lektien af den sidste krise: “Det, vi var igennem under finanskrisen, sidder i murstenene her i huset”

Lars Jensen er i dag adm. direktør for Royal Unibrew. Han blev ansat i bryggeriet for 25 år siden som regnskabselev, så han har været med under opture og nedture. Arkivfoto: Jonas Pryner Andersen
Lars Jensen er i dag adm. direktør for Royal Unibrew. Han blev ansat i bryggeriet for 25 år siden som regnskabselev, så han har været med under opture og nedture. Arkivfoto: Jonas Pryner Andersen

Med tre opkøb på under to måneder viser Royal Unibrew for alvor tænder i kølvandet på coronaskabte nedlukninger og restriktioner.

Det, vi fornemmer, er, at de små og mellemstore virksomheder tænker på deres fremtid her i kølvandet på krisen

Lars Jensen, adm. direktør, Royal Unibrew

Dermed står Royal Unibrew i en diametral modsat situation i kølvandet på coronakrisen i forhold til finanskrisen for godt 13 år siden.

“Vi er i dag en super sund virksomhed med indtjeningsmarginer, der er dobbelt op i forhold til finanskrisen. Vi har i den her krise haft en helt anden muskel at stå imod med,” siger Lars Jensen, der er adm. direktør i Royal Unibrew.

Onsdag blev aftalen med franske MC Energy underskrevet, i sidste uge blev norske Solera købt og i maj blev også sønderjyske Fuglsang og sodavandsfabrikken Frem slugt af opkøbsmaskinen fra Faxe. Opkøbene understreger den offensive tilgang, som Unibrew nu kan tillade sig på ryggen af en rekordindtjening i 2020.

“Det, vi var igennem under finanskrisen, sidder i murstenene her i huset og har hjulpet os gennem den her krise. Med den hastighed, som vi reagerede på, så tog det os meget få uger at få eksekveret på vores plan,” siger Lars Jensen.

På randen af konkurs

Og det stod slemt til efter finanskrisen, hvis du spørger Søren Samsøe, der er chef for den danske aktieafdeling og global chef for aktieanalyse i SEB.

“Dengang i 2008 var Royal Unibrew på randen af konkurs og blev tvunget af banken til at lave en aktieemission. Derefter kom en ny ledelse ind og foretog en turnaround,” forklarer han.

Siden har selskabet næsten fordoblet omsætningen og ikke set sig tilbage.

“Royal Unibrew har en helt anden position i dag. De har opbygget en rigtig god platform, hvor de kan vokse organiske og gennem opkøb mange år frem,” siger Søren Samsøe.

Royal Unibrew står altså stærkt i en situation, hvor ikke alle i markedet gør det.

“Den her krise har sat syn for sagen, hvem der klarer sig godt. De mere specialiserede producenter, der henvender sig til et mindre marked, og de mindre bryggerier er blevet udfordret. For covid har vist, hvor vigtigt det er, at du har flere salgskanaler,” forklarer aktieanalytiker Per Fogh fra Sydbank.

Lars Jensen fra Royal Unibrew fortæller om et markedet, hvor nye muligheder opstår.

“Det, vi fornemmer, er, at de små og mellemstore virksomheder tænker på deres fremtid her i kølvandet på krisen. Vil man blive som ejer eller skal man noget andet? Det er jo sådan, at hvis virksomheden er familieejet, så ligger formuen i netop virksomheden. Krisen har været et plus for nogen, men har også vist andre, hvor sårbar man er,” siger han.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis