Den danske fremstillingsindustri står for en stor del af den danske eksport, og samtidig formår virksomhederne at skabe arbejdspladser i hele landet. 90 pct. af arbejdspladserne i industrien ligger udenfor Hovedstadsområdet. Derfor mener Industriens Fond, at fremstillingsvirksomhederne er essentielle for vores samfund. Fonden vil i år for femte gang i samarbejde med Børsen hylde industrien og kåre landets Gazelle Fremstillingsvinder.
I hver region er der fundet en fremstillingsvinder, som en jury bestående af Kim Fausing, adm. direktør i Danfoss, Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond og Niels Lunde, chefredaktør på Dagbladet Børsen, har udvalgt.
Mød de fem vindere her ogse årets gazelleshow 10. december, hvis du vil vide, hvem der løber med titlen som landsvinder.
I Frederikshavn ligger ME Production. En virksomhed med syv år på bagen og som beskæftiger 80 medarbejdere. ME Production arbejder med scrubber-systemer, altså vaskesystemer til rensning af udstødningsgas og gearkasse til skibe samt reparation af gearkasser til vindmøller. I spidsen for virksomheden står Jens Peter Faldt. Det har han gjort gennem hele virksomhedens levetid.
Hvilken udvikling har jeres virksomhed været igennem for at nå til, hvor I er i dag?
“Vi har været igennem en fantastisk udvikling. Vi er på få år gået fra omkring 25 medarbejdere til, da vi var flest her i februar, næsten 230 medarbejdere. Det, der har trukket den enorme vækst, er røgrensningsområdet. I 2020 trådte ny lovgivning på det maritime område i kraft, der stillede højere krav til rederierne. I 2018 havde vi fire bestillinger af røgrensningsanlæg på et år, så var det helt vildt i 2019, og det fortsatte ind i 2020. For så at tage fuldstændig hold, da olieprisen begyndte at svinge, og virksomhederne derfor købte renere olie, fordi det var blevet billigere. Så kom corona også … Højt at flyve, dybt at falde,” siger Jens Peter Faldt.
Hvordan har corona påvirket jeres virksomhed?
“Vi har afskediget 120 medarbejdere. Det er sgu da så sørgeligt. For mig er det ikke den økonomiske del – det er selvfølgelig træls, men det er den menneskelige del. Det er svært at kigge de mennesker i øjnene, der har kæmpet for og været med til at få det her op at køre, og så skal sige, at vi skal skilles her. Og så pga. af sådan noget. For mig er det et tillidsbrud, der næsten ikke er til at komme over, fordi vi virkelig troede, vi havde fat i den lange ende. Så 2020 har været et stille år. Men vi har brugt tiden til at udvikle nogle nye produkter. Vi er tæt på at have et røgrensningssystem, der kan tage CO2’en. Det begynder vi at teste til februar.”
Hvad tager du med dig fra 2020? Hvad har du lært?
“Vi har lært, at vi simpelthen er nødt til at gøre noget mere opmærksom på os selv i den verden, vi er i dag. Der er så mange ting, vi gør så godt, og vi har virkelig nogle fantastiske produkter. Det går vi og er lidt stolte over, men vi glemmer at prale lidt af det.”
Hvad drømmer I om?
“Vi drømmer om at lave et røgrensningssystem, som gør, at man kan brænde olie af, uden det sviner. Jeg tror, når vi kommer til sommer næste år, kan vi sige, at vi kan det. Men det kan godt være, der skal nogle detaljer til, før vi kan sælge det, men vi kan det til sommer.”
JP Airtech beskæftiger sig med en højt efterspurgt vare: ren luft. Virksomheden producerer og leverer filtermaterialer med forskellige overfladebehandlinger såsom PTFE membraner, statisk ledende, flammehæmmende, vand- og olie afvisende, som gør det muligt at kunne filtrere mange forskellige støvtyper. Virksomheden ligger i Sakskøbing, har 24 medarbejdere, og i direktørstolen sidder Jørgen Bech Poulsen.
Hvad er årsagen til jeres succes?
“Jeg tror, det er villigheden til at prøve noget nyt og ikke bare lave lange kalkulationer for, hvorfor alt kan gå godt, eller alt kan gå galt – simpelthen fordi vi tør tage chancer. Vove det! Hvis en kunde kommer og spørger, om det kan lade sig gøre, så få det udviklet sammen med dem. Efterhånden får man mange forskellige måder at gøre tingene på, så kan man begynde at kombinere dem, og så ligger der en række muligheder,” siger Jørgen Bech Poulsen.
Hvordan sikrer I, at virksomheden er under konstant udvikling?
“I forhold til corona, tænkte vi, at vores nanofibre skulle kunne filtrere virussen, det er vi i fuld gang med at få testet. Vi er nu ved at starte en produktion af mundbind i Sakskøbing. Mundbindene er blev godkendt, så vi er begyndt stille og roligt at producere dem. Og idéen til det produkt kom bare på grund af corona. Det er både en mulighed for at hjælpe og en mulighed for at sælge. Derudover fortsætter vi med investere i nye produktionslinjer, mundbind til hospitalerne og masker med ventil til industrien.”
Hvordan har corona påvirket jeres virksomhed?
“Fordi vi begynder at producere maskerne, regner vi med at skulle ansætte 10-15 personer. Vi var tidligere ca. seks uger på fordeling, men kom meget hurtigt på fuld tid igen. Så vi ser lyst på fremtiden.”
Hvis du skal kigge tilbage på det år, der har været, hvad har du så lært?
“Vi er i hvert fald ikke med til at kontrollere, hvad der skal ske, når epidemier springer ind ad vinduet, så når der kommer disse situationer, har vi lært at alt kan ske, restriktioner osv. Det er vigtigt, at man har begge ben på Jorden og forsøger at holde hovedet koldt.”
Mobile Industrial Robots, som producerer autonome mobile robotter, er stiftet i 2013. Men på trods af det er en ung virksomhed, ser direktøren, Søren E. Nielsen, et stort potentiale i virksomheden. Mobile Industrial Robots ligger i Odense og beskæftiger i dag 220 medarbejdere.
Hvilken udvikling har jeres virksomhed været igennem for at nå til, hvor I er i dag?
“Vi er på vej væk fra at være en startupvirksomhed til at blive en mere etableret virksomhed nu, som bare fortsætter med at vokse. Men man kan sige, at næsten alle virksomheder, der vokser så eksponentielt, rammer muren på et tidspunkt, hvor man får brug for at vokse lige knap så hurtigt for at få organisationen udviklet med. På den måde har 2020, hvor vi ikke er vokset på antallet af medarbejdere, været en god pause.
Vores organisation har haft godt af, at vi lige trækker vejret, og vi kan få konsolideret vores organisation og vores måde at arbejde på. På den måde er covid-19 faktisk kommet på et godt tidspunkt. Vi nåede at blive så store, at vi kunne håndtere coronasituationen, men det, at vi ikke er vokset så meget i 2020, har ikke kun været en ulempe for os,” siger Søren Eriksen Nielsen.
Hvad har været virksomhedens største udfordring?
“Når man er en ung virksomhed, der vokser meget hurtigt, så har man ikke sine processer udviklet godt nok. Når man er en lille virksomhed, så ved alle, hvad der foregår, fordi man sidder i et rum, og alle kender alle, men når man bliver større og kommer på den anden side af de 150 mennesker, begynder man ikke helt at kunne regne med, at alle ved, hvad der foregår, og alle kender ikke alle længere, og så får man jo behov for at definere sin organisation og definere roller og ansvar.
Når man vokser så hurtigt, som vi har gjort, så kan du næsten ikke nå at lave et organisationsdiagram, inden det er forældet. Før jeg blev adm. direktør for virksomheden, var jeg teknisk direktør – og i 2019 tror jeg, at jeg har 12 versioner af organisationsdiagrammet for den tekniske del – et for hver måned. Man kan simpelthen ikke nå at udvikle sin organisation og processer, når man vokser så hurtigt.”
Hvad er årsagen til jeres succes?
“Vi er firstmovers. Vi har spottet et behov i markedet for den slags produkter, som vi laver. Før vi var der, var der ikke nogen, der har lavet den slags produkter. Det er en forudsætning – at der er efterspørgsel på de produkter, man laver. Og det er der. Og potentialet for vores produkter er kolossalt stort, så selv om vi er blevet 220 mand nu og har en omsætning på over 300 mio. kr., er vi stadigvæk i begynderstadiet.”
Hvordan sikrer I, at virksomheden er under konstant udvikling?
“Det gør vi ved at sikre, at vi både har det korte og det lange lys tændt. Vi er vidne om, hvad vores strategi er, og hvilken retning vi skal i. Vi skal samtidig være ekstremt tæt på vores kunder, og at vi har en så en flad organisation så muligt, så vi er hurtige til at reagere og finde ud af, hvad der sker lige nu.”
I Lynge fremstiller virksomheden Cembrane keramiske membraner til drikkevand og spildevand. Virksomheden med Lasse Andreassen i spidsen producerer alt i Danmark, samtidig med at alt eksporteres ud af Danmark. Virksomheden er stiftet i 2014 og har 32 ansatte.
Hvad er årsagen til jeres succes?
“Vi har et godt produkt – en god idé – og vi har fokuseret på at være på et stort marked med stor vækst. Så får man også stor opmærksomhed. Et stort voksende marked, det var udgangspunktet for vores lyst til at starte inden for det her område,” siger Lasse Andreassen.
Hvordan har corona påvirket jeres virksomhed?
“Da Mette Frederiksen lukkede landet ned, havde vi en stor ordrepulje, der strakte sig ind i 2021. Det var dejligt at kunne slappe lidt af, men sidenhen har det været lidt svært. Vi mistede de markeder, der var afhængige af olieprisen. Det var en stor del af vores marked, men indtil videre har vores øvrige kunder kunnet fylde hullet ud.”
Hvis du skal kigge tilbage på året, hvad har du så lært?
“Man skal være omstillingsparat, og man skal være velkonsolideret, så man kan tage sådan nogle stød, og det har vi været. Man bliver nødt til have en god soliditetsgrad og et godt forhold til sin bank, og det har vi haft. Vi har været forsigtige med ikke vokse hurtigere, end organisationen kan følge med og sikre indtjening. Vi kunne sagtens have slået større brød op, men det havde været en katastrofe i dag for os.”
Hvad drømmer I om?
“Vækst! Bygge ud og vokse mere. Vores mål er at vokse 30 pct. om året. Vi kunne også godt drømme om, at der blev lidt at lave i Danmark, men i Danmark – lidt provokerende sagt – vil vi jo hellere smide spildevandet i havet.”
Dansk Procesmontage holder til i Silkeborg. Virksomheden har gennem 20 år specialiseret sig i fremstilling af process units samt forskellige former til forvarmning, nedkøling og produktblanding. Adm. direktør i virksomheder er Bjarne Hansen, som ikke har ønsket at stille op til interview.
Hvis du vil vide, hvem der løber med prisen som årets fremstillingsgazelle, så se med 10. december, når vinderen findes i Børsens gazelleshow, hvor iværksætter Andrea Rudolph er vært.