ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danske virksomheder dukker sig efter Trumps woke-angreb

Trumps angreb på diversitetsprogrammer mødes med tavshed af danske virksomheder. Det holder ikke i længden, mener ledelsesrådgiver

Donald Trump har fastslået, at der kun findes to køn: mand og kvinde. Han har underskrevet et såkaldt dekret, der trækker tidligere dekreter tilbage, som skulle fremme alt fra mangfoldighed til inklusion af etniske minoriteter og lgbt+-rettigheder.
Donald Trump har fastslået, at der kun findes to køn: mand og kvinde. Han har underskrevet et såkaldt dekret, der trækker tidligere dekreter tilbage, som skulle fremme alt fra mangfoldighed til inklusion af etniske minoriteter og lgbt+-rettigheder. Foto: Jim Watson/AFP/Ritzau Scanpix
De største danske virksomheder har i årevis arbejdet for at fremme diversitet, lighed og inklusion blandt medarbejderne.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis