ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Carlsberg vil vokse yderligere i Asien: Køber resten af bryggeri i Cambodia

Med to opjusteringer i år har året udviklet sig godt for Carlsberg, mens bryggeriets to store konkurenter Heineken og AB Inbev kæmpede med væksten i det netop overstået kvartal.  

For Carlsberg er den positive historie udviklingen i Asien, hvor voksede nettoomsætningen steg organisk med 14 pct. i 3. kvartal.

Virksomheder
Succes i Kina og populære specialøl løfter Carlsberg


Derfor er det heller ikke så mærkeligt, at bryggeriet investerer yderligere i sin position i Asien. Det sker ved at købe den resterende bid af bryggeriet Cambrew i Cambodia.

"Aftalen er på linje med vores strategiske prioriteringer om at vokse vores forretning i Asien og i ølmarkeder, der tilbyder tiltalende langsigtede vækstmuligheder," siger Cees 't Hart, der er administrerende direktør hos Carlsberg, i meddelelsen.

Carlsberg købte allerede i 2005 halvdelen af aktierne i det cambodianske bryggeri, og i august sidste år øgede det danske selskab ejerandelen til 75 pct.

I meddelelsen fra Carlsberg oplyses prisen på det forestående opkøb ikke, men ifølge årsrapporten for 2018 betalte Carlsberg 1.3 milliarder kroner, da bryggeriet købte 25 pct. af Cambrew tilbage i august 2018.

Cambrews største ølmærke er Angkor Premium Beer og selskabet producerer også Pepsi til markedet i Cambodia.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis