Virksomheder frygter for at løbe tør for kontanter, og derfor har de arbejdet på højtryk for at sikre sig likviditet ved at åbne nye, store kreditter i bankerne.
“Hvis nogle af kunderne ikke kan betale deres regninger, så er det rart at have en buffer, så vi hele tiden kan træffe de rigtige beslutninger,” siger Jens H. Lund, finansdirektør i DSV Panalpina.
mia. kr. har Nordea givet tilsagn om at låne ud til sine danske storkunder
Transportgiganten har i årets første tre måneder mærket et voldsomt fald i godsvolumenerne, og derfor lancerede de i forbindelse med kvartalsregnskabet torsdag en omfattende spareplan, der indeholder fyringer af 3000 ansatte.
Skulle krisen tage til i omfang, er DSV Panalpina godt forberedt, for i slutningen af marts var Jens H. Lund på rundtur i bankerne for at øge selskabets kreditfaciliteter.
Normalt har transportgiganten en trækningsret hos sine bankforbindelser på 400-500 mio. euro, men den er nu fordoblet, så DSV Panalpina har muligheden for at trække 1 mia. euro, svarende til 7,5 mia. kr., hvis der skulle blive brug for det.
“Vi vil ikke havne i en situation, hvor vi løber tør for penge, og så vil vi gerne sende et signal til vores stakeholdere om, at vi er godt organiseret og er en stærk partner,” siger finansdirektøren fra DSV Panalpina, der også rejste et milliardbeløb tidligere på året gennem udstedelse af virksomhedsobligationer.
Bankerne har de seneste måneder oplevet et stormløb fra virksomheder, der vil øge eksisterende kreditfaciliteter og tegne nye kassekreditter.
I Nordeas afdeling Corporates & Institutions, der har de 350 største virksomheder i Danmark som kunder, har man indtil videre givet tilsagn om kreditfaciliteter for ca. 29 mia. kr. Dertil kommer tilsagn for mere end 8 mia. kr., som er ved at blive afsluttet, oplyser banken til Børsen.
“Virksomhederne kan se, at trækket på deres likviditet kommer til at blive stort, og derfor vil de gerne sikre sig selv og signalere til omverdenen, at deres likviditetsreserver er tilstrækkelige,” siger chef for Corporates & Institutions i Nordea Peder Bach, der tilføjer, at han aldrig har oplevet noget lignende i de 23 år, han har arbejdet i bankverdenen.
Hos Danske Bank har afdelingen Corporates & Institutions, der har ansvaret for de største virksomhedskunder, fået forespørgsler på at stille likviditet til rådighed for over 100 mia. kr., hvoraf der allerede er givet tilsagn om et “pænt” tocifret milliardbeløb. Det forklarede Jakob Groot, der er chef for afdelingen i Danske Bank, til erhvervsmediet Finans i midten af april.
Hvis krisen bliver dyb, vil prisen på likviditet stige, og derfor vil virksomhederne gerne sikre sig adgang til likviditet, mens den fortsat er billig, lyder det fra Nordea.
“Det er altid noget bøvl at skaffe penge, når du er desperat,” indskyder DSV Panalpinas finansdirektør.
“Det er altid noget bøvl at skaffe penge, når du er desperat
Jens H. Lund, finansdirektør i DSV Panalpina
Peder Bach fra Nordea forklarer også, at nogle virksomheder udvider kreditfaciliteterne for ikke at ende i en situation, hvor de risikerer at bryde lånebetingelser på eksisterende lån eller få nedgraderet deres kreditvurdering af ratingbureauerne, således at det bliver dyrere at skaffe kapital fremadrettet.
Hos FLSmidth tog man omgående kontakt til sine bankforbindelser for at få øget sine kreditfaciliteter, da coronakrisen brød ud, oplyser Thomas Schulz, adm. direktør for cement- og mineselskabet.
Således øgede FLSmidth sin samlede øjeblikkelige låneramme med 500 mio. kr. til 6,5 mia. kr.
“Der er selskaber, der har behov for den forøgede likviditet, mens andre ikke har. Når man er et globalt selskab, så gør man det bare. Så simpelt er det,” siger Thomas Schulz.