Danmarks største investor, ATP med 936 milliarder af danskernes pensionskroner i forvaltning, går nu kritisk til de største danske børsselskaber på et følsomt område: deres skat.
ATP er i forvejen kendt som en aktiv, og i nogle sammenhænge krævende og åbenmundet, investor, der gerne taler og stemmer imod eksempelvis for lukrative lønpakker til ledelser i både indland og udland. Det har inden for det seneste år ramt så profilerede selskaber som Mærsk, Carlsberg, Genmab og Lundbeck.
Men det aktive ejerskab, som ATP bekender sig til, handler ikke kun om ledelsens løn; det handler også bredere om virksomhedernes adfærd, også inden for bløde områder som samfundsansvar, ofte kaldet corporate social responsibility (csr) eller environment social and corporate governance (esg).
Og her har ATP nu valgt at zoome ind på området med selskabernes skattepolitik. Her mener pensionskæmpen, at der er betydelig plads til forbedring – selv hos de allerstørste virksomheder i børsens eliteindeks C25.
ATP’s aktiechef Claus Wiinblad – kendt som manden, der ofte må tage ordet på børsselskabernes generalforsamling og give udtryk for kritik af ledelsens forslag eller dispositioner – siger, at den store pensionsinvestor inden for det seneste år er begyndt at bede om særlige, separate møder med de store virksomheders skattechefer.
“Vores budskab her er, at vi gerne ser nogle mere specifikke skattepolitikker.
Claus Wiinblad, aktiechef, ATP
“Vores budskab her er, at vi gerne ser nogle mere specifikke skattepolitikker, der svarer på relevante spørgsmål om den enkelte virksomheds særlige udfordringer omkring skat,” siger Claus Wiinblad.
Mange af de store danske virksomheder har allerede officielle skattepolitikker, der er tilgængelige for alle. Men selvom firmaerne er multinationale med aktiviteter i snesevis eller hundredvis af lande, er de skattepolitikker ofte ret kortfattede. ATP ønsker noget mere.
“Vi ser gerne, at virksomhederne i ord og konkrete fortællinger viser, hvordan de arbejder med skat. Lige nu er der tale om det, man kunne kalde skattepolitik 1.0, og det, vi ønsker, er at flere selskaber kommer i gang med version 2.0,” siger Claus Wiinblad.
mia. kr. er den samlede formue under ATP’s forvaltning
Det nye initiativ fra en pensionskæmpe kan opfattes som politisk indblanding i, hvad private virksomheder skal betale i skat i måske mange forskellige lande. Men det er ikke pointen, at firmaerne skal betale mere i skat, understreger Claus Wiinblad.
“Man bliver ikke en skatteansvarlig virksomhed ved blot at arbejde i et marked med et højt skattetryk. Selskaberne skal betale den skat, der er den rigtige – hverken mere eller mindre. Når vi kræver en mere selskabsspecifik skattepolitik, så handler det om, at vi skal kunne lave en ordentlig risikovurdering. Betaler firmaet for meget i skat, er det en kommerciel risiko, og betaler de for lidt i skat via aggressiv skatteplanlægning, så er det en omdømmerisiko,” siger ATP’s aktiechef.
Ikke alle ATP’s initiativer vækker lige stor begejstring på direktionsgange og bestyrelseslokaler. Pensionskæmpens politik med åbenlyst at erklære sin misbilligelse af eksempelvis lønpolitik eller valg af bestyrelsesmedlemmer kan uden for referat afføde ganske kontante og knubbede bemærkninger, som ingen topfolk dog har lyst til at lægge navn til.
Men ATP’s Claus Wiinblad siger, at han oplever stor forståelse hos de store virksomheders skattechefer for sit nye fokusområde.
“Det bliver mødt meget positivt, og selskaberne vil efter vores opfattelse gerne have denne dialog.”