ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Analyse: Var dronerne et “blødt” angreb på Danmark fra Kreml?

I kraft af sin ubetingede, omfattende og klare støtte til Ukraines forsvar mod Ruslands invasion er Danmark et oplagt mål for Ruslands tiltagende hybridkrig

Statsministeren møder pressen, morgenen efter at Københavns Lufthavn blev lukket af droner mandag. Det er kun få dage siden, at statsministeren advarede om Ruslands krigeriske hensigter.
Statsministeren møder pressen, morgenen efter at Københavns Lufthavn blev lukket af droner mandag. Det er kun få dage siden, at statsministeren advarede om Ruslands krigeriske hensigter. Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
Danmark er måske et af de mest oplagte mål for Ruslands skyggekrig. Uden at vide hvem der kontrollerede de droner, der natten til tirsdag hang i luften over lufthavnene i København og Oslo, er det indlysende, at Rusland kan have interesse i at skræmme Danmark og danskerne.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis