ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Nationalbanken vil have finansbranchens valutatal

Nationalbanken kræver nu, at danske forsikrings- og pensionsselskaber indberetter deres valutapositioner, så den danske centralbank kan få bedre overblik over presset på den danske krone.

Politik
Handelschef: Glem spekulanterne - kronepres kommer fra os selv
Det skriver branchemediet Finanswatch torsdag med henvisning til et brev fra nationalbankdirektør Lars Rohde til selskaberne i branchen.

Kronen har været under særligt hårdt pres de seneste uger, efter at schweizerfranc blev sat fri af Schweiz' centralbank. Det har blandt andet fået Nationalbanken til at sænke renten fire gange, senest torsdag, købe udenlandsk valuta og stoppe salget af nye statsobligationer.

Nu vil Lars Rohde, for at få større indblik i, hvem der køber kroner og presser fastkursen mod euro, vide mere om de store investorers løbende valutaeksponering.

Selskaberne vil derfor, med start fredag 13. februar, skulle indsende et spørgeskema til Nationalbanken for at klarlægge sektorens valutaeksponeringer.

Ritzau Finans

Politik
Cheføkonom om Rohdes kæmpehug: Det er uhørt



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis