ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Fire dage før valggyseren: Florida kan afgøre alt trods snæver Clinton-føring

Clinton eller Trump? Intet er afgjort i et uhyggeligt tæt ræs, der må udløse nedbidte negle i både den demokratiske og republikanske lejr.

Kun fire dage før amerikanerne går til stemmeurnerne, er Hillary Clintons føring i de nationale målinger skrumpet til 1,7 procentpoint. Sådan ligger snittet af de fem seneste meningsmålinger, viser en opgørelse fra det anerkendte analyseforum Realclearpolitics.

Politik
Stærk jobrapport i USA: En gave til Clinton og Yellen
Og dermed er Clintons føring barberet ned til en fjerdedel af de 7 point, som Clinton var foran for blot få uger siden.

Men præsidentvalget vindes stat for stat, hvor vinderen tager alle statens valgmænd. Den, der først når op på 270 valgmænd, har vundet adgangsbilletten til Det Hvide Hus.

Så hvordan ser kampen ud her fredag eftermiddag?

Hele 11 svingstater

På overfladen ser det bedst ud for Hillary Clinton, der har 224 relativt sikre valgmænd, mens Donald Trump har samlet 180 relativt sikre valgmænd.

Politik
Kæmpe joker under USA-valg: 8 pct. har ikke besluttet sig
Men til gengæld er der hele 11 svingstater tilbage, hvor forskellen mellem de to kandidater er nede på under 5 procentpoint, og de vifter med 134 usikre valgmænd foran næsen på Clinton og Trump.

Matematikken siger, at Trump skal vinde langt de fleste af dem for at kunne sikre sig fire år i det ovale kontor.

Men hvis de snævre meningsmålinger holder i svingstaterne frem til tirsdag, så har Trump faktisk også en fair chance for at gøre netop det.

Politik
Overblik: Trump i vildt comeback - Clinton dykker i svingstater
Som målingerne ligger i svingstaterne lige nu, har Clinton 297 valgmænd i lommen, mens Trump kun kan samle 241. Umiddelbart trækker Clinton altså det længste strå.

Florida kan afgøre det hele - igen

Men i Florida er Hillary Clinton kun foran med 1,2 procentpoint, og så sent som i forgårs førte Trump faktisk i solskinsstaten.

Med andre ord: Det er uhyggeligt tæt, og hvis Trump lige akkurat haler de 29 valgmænd fra Florida tilbage på valgdagen og holder resten af sine bastioner, så bliver Donald Trump præsident i USA de næste fire år.

Tirsdagen kan meget vel udløse et deja vu tilbage til præsidentvalgkampen i 2000, hvor George W. Bush slog Al Gore med bare 537 stemmer i Florida - og dermed vandt nøglerne til Det Hvide Hus.



Det ser dog ud til, at Trumps kraftige momentum i starten af ugen er ved at løje en anelse af.

Hillary Clinton har været under hård beskydning efter møgsager som FBI's genoptagelse af email-sagen og Bill Clintons benådning af en FBI-eftersøgt forretningsmand, hvis kone havde hældt store summer i den demokratiske valgmaskine i 1990'erne.

Men der er ikke sket det helt store i meningsmålingerne siden i går.

Nate Silver, en af de mest anerkendte valgstatistikere i USA, har opjusteret Donald Trumps vinderchancer til over 33 pct. mod bare 12 pct. midt i oktober.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis