Opdateret kl. 23.16 - Fredag aften er det lykkes Folketingets partier at blive enige om rammerne for en aftale om genåbningens fase 4.
Det oplyser sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) på et pressemøde.
“Vi må sige til danskerne, at det vi havde stillet dem i udsigt med en næsten fuld åbning her, det kommer altså ikke. Der bliver stadigvæk restriktioner,” siger Heunicke.
bliver ny lukketid forbarer og caféer
Der er dog lempelser på vej, og det er blandt andet til hoteller, der kan se frem til, at seksdagsreglen for hotelovernatninger bortfalder med aftalen. Det fortæller Justitsminister Nick Hækkerup (S) på pressemødet. Og i et efterfølgende interview med TV2 begrunder han beslutningen:
“Logikken bag er, at vi er på vej ud af sommersæsonen og turistsæsonen, så presset er ikke så stort."
“Derfor er det også godt, at når vi fastholder restriktioner, som vi gør med aftalen i dag, er enige om, at der skal være en kompensation til vores virksomheder.
Erhvervsminister, Simon Kollerup (S)
Der har længe været debat om den såkaldte regel, der gør, at turister skal dokumentere, at de har booket mindst seks overnatninger i Danmark, og de derfor ikke kan overnatte færre dage.
Reglen mødte allerede i juni meget kritik fra brancheforeningen Horesta og samtlige hoteller, der mente, at der ikke var sundhedsmæssigt belæg for reglen.
Det bliver også muligt for bargæster at feste lidt længere, end de har været vant til over sommeren. Aftalen indeholder nemlig en håndsrækning til nattelivet.
Barer, restauranter og caféer får lov til at holde åben til kl. 02, det er dog forudsat, at de ikke lukker flere gæster ind efter kl. 23. Inden aftalen skulle barer og caféer lukke kl. 00.
Og natklubber kan få lov til at få samme regler, som barer, caféer og restauranter, hvis de kan ændre indretning og aktiviteter, så det stemmer overens med retningslinjerne, der gælder for restauranter, caféer og barer.
“Vi vil give mulighed for, at natteliv vil omdannes til barer inden for sundhedsfaglige retningslinjer, så der kan være aktivitet der,” siger Nick Hækkerup på pressemødet.
Natklubber, der ikke kan omdannes efter retningslinjerne, får således ikke lov at åbne.
Aftalen er faldet på plads, efter at parterne genoptog de forhandlinger, som de var startet på onsdag.
Erhvervsminister Simon Kollerup (S) fortæller, at der er enighed om, at forhandlinger, der skal forbedre støtten til de virksomheder, som bliver ekstraordinært ramt af de fortsatte nedlukninger, indledes. Han kalder den hidtidige genåbning af Danmark afgørende.
“Det er det, der gør, at mange virksomheder i dag igen kan stå på egne ben. Derfor er det også godt, at når vi fastholder restriktioner, som vi gør med aftalen i dag, er enige om, at der skal være en kompensation til vores virksomheder. Det er noget af det, vi skal se nærmere på efterfølgende. Det er vigtigt, at vores virksomheder kan se en vej igennem de fortsatte restriktioner,” siger Simon Kollerup på pressemødet.
Spillestederne over hele landet havde håbet, at de igen kunne åbne dørene, men sådan bliver det ikke.
Forsamlingsloftet på 100 personer opretholdes desuden. Loftet på 100 personer skal diskuteres igen ved udgangen af september, fremgår det af aftalepapiret. Der er yderligere et loft på 500 personer, og det forlænges til og med 31. oktober.
Af aftalen fremgår det også, at Regeringen forventer, at brugen af mundbind udbredes og gøres mere ensartet.
Næste skridt i coronaindsatsen ventes at blive taget lørdag. Her har statsminister Mette Frederiksen (S) indkaldt til pressemøde klokken 11.00, hvor spørgsmålet om obligatorisk brug af mundbind i offentlig transport ventes at være hovedemnet.