ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Advokatregning svulmer op i opgør om udbyttesvindel – kan lande på 662 mio. kr. alene i år

Udgiftsramme på 2,4 mia. kr. hænger i en tynd tråd. Men Bødskov har støtte fra både rød og blå blok til at fortsætte dyrt opgør med udbyttesvindlere

Skatteminister Morten Bødskov (S) kan se advokatregningen vokse kraftigt i retsopgøret efter udbyttesagen. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Skatteminister Morten Bødskov (S) kan se advokatregningen vokse kraftigt i retsopgøret efter udbyttesagen. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Der skal graves dybere i statskassen end forventet for at betale advokatregningerne i retsopgøret efter udbytteskandalen, som drænede Danmark for 12,7 mia. kr.

I år kan advokatregningen vokse sig mere end dobbelt så stor som de 300 mio. kr., der er sat af på finansloven.

De, der står bag det her, skal vide (…) at de danske skattemyndigheder er efter dem

Morten Bødskov (S), skatteminister

Og den samlede ramme på 2,4 mia. kr., der skulle finansiere hele retsopgøret frem mod 2027, hænger nu i en tynd tråd, for alle indbyggede reserver til uventede udgifter er brugt. Det afslører et nyt aktstykke fra skatteminister Morten Bødskov (S) til Folketingets finansudvalg. Ministeren understreger over for Børsen, at Folketinget til efteråret får et opdateret udgiftskøn.

“Men det skal ikke være sådan, at man kan deltage i eller være hovedmand bag et svindel-setup, som koster den danske statskasse et svimlende milliardbeløb, og så kunne slippe for at blive forfulgt af de danske skattemyndigheder. Derfor fortsætter vi arbejdet,” siger Morten Bødskov.

Hvad vil du gøre, hvis regningen i det civilretlige spor har kurs mod at blive større end det, der er realistisk at få i kassen?

“Det er ikke perspektivet lige nu. Jeg tror, det er klogest, inden jeg svarer på hypotetiske spørgsmål, at jeg afleverer en opdatering til Folketinget. Men de, der står bag det her, skal vide, at fra de står op om morgenen, til de går i seng om aftenen, er de danske skattemyndigheder efter dem,” siger Morten Bødskov.

Kammeradvokaten vurderer nu, at regningen lander på 529,5 mio. kr. i år, fordi sagskomplekset vokser, og der er ekstra udgifter til review og analyse af dokumenter. Derfor har skatteministeren bedt om at få overført yderligere 229,5 mio. kr. fra statskassen.

Kan ende på 662 mio

Men regningen kan kravle yderligere i vejret. Sidste år fik man vigtige “erfaringer med uforudsete udgifter”, og det kan ifølge aktstykket gøre regningen 25 pct. større, så den lander på 662 mio. kr.

Det betyder samtidig, at alle reserver til uforudsete udgifter i det samlede skøn på 2,4 mia. kr. nu er brugt. Til nytår runder den samlede regning 1,5 mia. kr., og så er der kun 900 mio. kr. tilbage til at dække samtlige regninger i de kommende seks års retsopgør frem til 2027. Selv hvis advokatregningerne sprænger rammerne, kan det dog stadig ende med et overskud, for ifølge Kammeradvokaten kan der skrabes 5,5 til 6 mia. kr. ind før udgifter, hvis retsopgørene verden over går Danmarks vej.

662

mio. kr. Så høj kan regningen til advokater og andre rådgivere blive alene i år i udbyttesagen

Skulle Danmark derimod tabe det centrale retsopgør i Storbritannien, der ifølge det internationale advokatmedie 360Law kan blive “det længste og dyreste i britisk retshistorie”, kan regningen eksplodere samtidig med, at man misser indtægterne.

Den britiske specialist i sagsomkostninger Jim Diamond har vurderet over for TV2, at Skattestyrelsen så skal betale advokatregninger til egne og sagsøgtes advokater på op til 10 mia. kr.

Sten Bønsing, professor i forvaltningsret ved Aalborg Universitet, understreger, at der ikke er regler for, om en myndighed skal smide håndklædet i ringen, hvis omkostningerne bliver større end indtægterne.

“Det er en fair nok problemstilling, men det er ikke en tankegang, man normalt har i offentlige myndigheder. De er ikke en forretning. Man sender et signal til samfundet om, at man forfølger sine krav, og så betaler man det, det koster at håndhæve respekten om de offentlige midler,” siger Sten Bønsing.

Bødskov har bred støtte fra både blå og røde partier.

“Det er ærgerligt, at regningen løber i vejret, men vi bakker helt op om retsopgøret. Vi skal retsforfølge Sanjay Shah og de andre, der har svindlet Danmark for så mange milliarder kroner. Alt andet vil være skidt for retsfølelsen,” siger Louise Schack Elholm (V).

Britiske Sanjay Shah er ikke dømt, men tiltalt for groft bedrageri for 9,6 mia. kr.



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis